Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cum se poate vinde un imobil din patrimoniul unei ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cum se poate vinde un imobil din patrimoniul unei fundatii?

Cum se poate vinde un imobil din patrimoniul unei fundatii (neplatitoare de TVA) tinand cont ca toti membrii s-au retras iar presedintele a decedat. Ce se poate face in acest sens?
george-neagu, moderator
Trebuie sa fie ceva confuzii mari la mijloc. O fundatie nu are cum avea membri, ci doar fondatori si membri ai Consiliului Director. Eventual a decedat presedintele si s-au retras ceilalti membri ai CD, fara sa fi luat masurile de a gasi si coopta alt membri? Depinde si ce prevede statutul ca mecanism de completare a functiilor care devin vacante in CD. Exista procedura speciala de rezolvat blocajul la CD-ul fundatiilor, dat fiind ca ele nu se pot dizolva voluntar. Dar pot si sa fie considerati raspunzatori membrii CD care s-au retras fara sa ia masuri rezonabile de se asigura continuarea activitatii, adica sa fi incercat cu buna credinta, chiar daca din motive obictive nu au reusit, ca acceptand sa fie membri CD si-au asumat implciit niste obligatii si raspunderi si conform legii raspund personal si solidar si pentru fapte omisive ( adica ce nu au facut dar puteau si trebuiau sa faca). Pentru deblocarea situatiei a se vedea art. 30 alin.(2) din OG 26/2000 : ” (2) În cazul în care, pe parcursul funcţionării fundaţiei, componenţa consiliului director nu se poate modifica în condiţiile stabilite de statut, instanţa prevăzută la art. 17 va desemna, pe cale de ordonanţă preşedinţială, la cererea oricărei persoane interesate, persoanele care vor intra în componenţa consiliului director. ”