avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1013 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Închiriere apartament. Înscriere copii la școala. ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Închiriere apartament. Înscriere copii la școala. Buna ziua! As vrea să închiriez un apartament care îmi aparține, ...

Buna ziua!
As vrea să închiriez un apartament care îmi aparține, dar la care nu am adresa din buletin, unei familii cu copii.
Aceștia ar dori sa poată înscrie copiii la școala care este foarte aproape de bloc.
Ce ar trebui sa fac? Dacă aleg contract ANAF este îndeajuns contractul? Sau trebuie viza de flotant sau luare in spațiu?
Se poate face viza de flotant fără contract ANAF? E necesar un contract de comodat in schimb?
Care ar fi cea mai ușoară soluție dacă nu as opta pentru contract ANAF încât să fie primiți copiii la școala?
Mulțumesc!

Alte discuții în legătură

Luare in spatiu - posibile neplaceri Ing.N Ing.N Buna ziua, Avem o familie din-o comuna care sta la noi in chirie si vor sa ii luam in spatiu. Acestia zic ca le trebuie copiilor la scoala. Cunoastem de ... (vezi toată discuția)
Buna seara! am o garsoniera si doresc sa ajut o fata sa se mute ... NatyNatasha NatyNatasha Buna seara! Am o garsoniera si doresc sa ajut o fata sa se mute impreuna cu fetita ei. Doreste sa o inscrie la scoala din cartier. Eu i am facut un ... (vezi toată discuția)
Contract comodat vs viza flotant StefiPop StefiPop Buna ziua. Problema mea este urmatoarea. De 2 ani sunt relocata impreuna cu familia in Brasov. Stau cu chirie in Brasov de 1 an in acelasi apartament. ... (vezi toată discuția)