Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Mama sotiei, a decedat recent, sotul ei cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Mama sotiei, a decedat recent, sotul ei cu mult timp ...

Buna ziua,
Mama sotiei, a decedat recent, sotul ei cu mult timp in urma.
Decedata a avut 2 fete, sotia mea si sora ei, care a decedat si ea acum 8 ani, dar are un baiat.
In privinta succesiunii - ce drepturi are baiatul sorei sotiei ?
Cu stima, va multumesc pentru eventualele raspunsuri !
Aceleași drepturi pe care le-ar fi avut mama lui, adica va mosteni egal cu sotia dvs.
Va multumesc !