Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Problema înregistrare date personale buletin
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Problema înregistrare date personale buletin

Bună seara tuturor. De 2 zile tatăl meu care trebuie să schimbe buletinul pentru că a expirat, a descoperit că până la vârsta actuală 64 ani , in toți acești ani primăriile i-au eliberat buletine cu o dată de naștere greșită adică 30/07/1960 in loc de 30/06/1960. Acum primăria actuală a declarat că ei îi vor elibera noul buletin cu CNP diferite conform cu data de naștere originală. Intrebarea mea acum este: ce valoare legală au toate actele eliberate de-a lungul anilor de diferitele instituții publice toate bazate pe un CNP greșit dat fiind că toate buletinele aveau la bază o dată de naștere care nu era în conformitate cu cea din certificatul de naștere original? Mai mult, primăria care a descoperit eroarea de înregistrare a datelor , ce obligații are in ce privește comunicarea și deci schimbarea vechiului CNP cu cel nou ? Mulțumesc anticipat tuturor celor care îmi vorbea putea furniza informații relative acestei situații și cu atât mai mult, dacă îmi veți putea furniza referințe la normativele în vigoare .
Alex B., utilizator