avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1886 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... revizuire si prescriptie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

revizuire si prescriptie

ROG MULT AJUTOR!
Caut pe internet de 1 luna in fiecare noapte si nu gasesc raspunsul la situatia mea.

Ca parte vatamata intr-un proces penal, dupa ce Curtea de Apel a dat sentinta definitiva, am primit inscrisuri care imi sunt in favoare.

Potrivit Art 453 Cazurile de revizuire | Codul de Procedură Penală am la dispozitie
(1) Revizuirea hotărârilor judecătoreşti definitive, cu privire la latura penală, poate fi cerută când:

a) s-au descoperit fapte sau împrejurări ce nu au fost cunoscute la soluţionarea cauzei şi care dovedesc netemeinicia hotărârii pronunţate în cauză;


Problema este ca mai sunt doar 7 luni pana ce fapta s-ar prescrie. Adica, daca acum procesul ar mai fi continuat, in 7 luni fapta s-ar fi prescris.

Acum, ce va rog mult sa imi spuneti, cum curge timpul dpdv al prescriptiei?

Revizuirea intrerupe termenul de prescriptie? Sau daca trec 7 luni pana se analizeaza cererea de revizuire, se constata prescriptia si se anuleaza si sentinta definitiva? Sau revizuire inseamna rejudecarea cazului si incepe totul de la T0?


Multumesc mult!
Ultima modificare: Miercuri, 14 August 2024
carepecare, utilizator
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 01:24, 8 Septembrie 2024
Exista proceduri care intrerup cursul prescriptiei. Dar exista prescriptie speciala, care intervine indiferent de ce proceduri au fost urmate.
Multumesc, dar concret in cazul meu? Revizuirea intrerupe cursul prescriptiei?
Revizuirea este mai complicata. Prescriptia la fel. Si, in cazul dvs, raspunsul la intrebare, in consecinta.
1) Despre ce este vorba? In primul rand ce calitate ati avut in proces? Nu exista „parte vatamata” (a fost, acum nu mai este).
2) S-a dat o decizie definitiva? Pe latura penala si pe latura civila? Cand? Si ce solutie?
3) Dvs ce vreti sa atacati? Latura civila sau cea penala?
4) S-a dispus o condamnate si dvs vreti sa ce? Sa-i mariti pedeapsa?
5) Sau va intereseaza latura civila? Despagubirile?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revizuire mimiela mimiela Buna ziua , Am doua sentinte , una de la tribunal si una de la curtea de apel . Dar dupa un an faptuitorul care este incarcerat cere revizuirea . Ce se poate ... (vezi toată discuția)
Revizuire dosar penal bianca11 bianca11 Buna ziua as dori sa stiu ce se poate intampla la revizuirea unui dosar penal,cerea de revizuire este facuta de unul dintre inculpati va multumesc (vezi toată discuția)
Calea de atac impotriva unei decizii penale. _Alin_ _Alin_ Instanta Tribunalului a emis o hotarare numind-o ,,Sentință'' Impotriva acestei sentinte penale, am declarat ,,Apel'' conform art. 408 CPP. Apelul a fost ... (vezi toată discuția)