Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIONARE LA 60 DE ANI FARA PENALIZARE DIN SEPTEMBRIE ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIONARE LA 60 DE ANI FARA PENALIZARE DIN SEPTEMBRIE 2024

Dacă am lucrat 38 de ani, din care 7 ani în grupa a 2 a de muncă, și am vârsta de 60 de ani, pot ieși la pensie fără penalizare?.
Vă mulțumesc pentru răspuns!
ANDREI SĂNDEL, utilizator
7 ani de grupa II aduc un stagiu aferent de 1 an și 9 luni.Deci totalul este de 39 ani și 9 luni.Pentru pensie de limită de vârstă la 60 ani aveți nevoie de un stagiu complet contributiv de 35 ani, plus un stagiu de cotizare de 5 ani.
Carp Mircea, utilizator