avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1330 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata barbati
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata barbati

Revin cu intrebarea: barbat nascut 8.11.1960, angajat 15.08.1979, cu 7 ani si 5 luni grupa II de munca, cand se poate pensiona anticipat si cu ce penalizare? Am incercat sa calculez citind tot ce a fost publicat, dar nu am reusit . Multumiri anticipate.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 19:24, 26 Noiembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Precizati:
-Total stagiu de cotizare
-Din ce se compune acesta
Vechime in munca 38 ani : din care 7 ani si 5 luni grupa II, Multumesc 1 an si 3 luni armata,
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Limita de varsta la 64 ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensia anticipata este de 43 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensia anticipata partiala este de 35 de ani, fara stagiul asimilat.
7 ani grupa II mai aduc un stagiu aferent de 1 an si 9 luni(3 luni/an).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alezy alezy Bun ziua As dori sa stiu si eu la ce varsta indeplinesc conditiile de pensionare; Sun bărbat, născut la 04/08/1959 - pana in prezent am 38 ani lucrați - ... (vezi toată discuția)
Pensie limita de varsta coralya50 coralya50 buna ziua, as dori sa-mi spuneti daca ma incadrez la data de 01.12.2015[/b] la pensionare pentru limita de varsta , avand urmatoarele conditii data ... (vezi toată discuția)
Raspuns urgent pensie Lingurar Petru Lingurar Petru am 38 de ani lucrati din care 18 grupa A2 si am 59 de ani si as vrea sa stiu daca pot iesi la pensie......... (vezi toată discuția)