Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata barbati
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata barbati

Revin cu intrebarea: barbat nascut 8.11.1960, angajat 15.08.1979, cu 7 ani si 5 luni grupa II de munca, cand se poate pensiona anticipat si cu ce penalizare? Am incercat sa calculez citind tot ce a fost publicat, dar nu am reusit . Multumiri anticipate.
Precizati:
-Total stagiu de cotizare
-Din ce se compune acesta
Vechime in munca 38 ani : din care 7 ani si 5 luni grupa II, Multumesc 1 an si 3 luni armata,
Limita de varsta la 64 ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensia anticipata este de 43 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensia anticipata partiala este de 35 de ani, fara stagiul asimilat.
7 ani grupa II mai aduc un stagiu aferent de 1 an si 9 luni(3 luni/an).