avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Bună ziua! Anul trecut am înființat un SRL care a ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Bună ziua! Anul trecut am înființat un SRL care a funcționat ...

Bună ziua!
Anul trecut am înființat un SRL care a funcționat 4 luni după care am decis sa opresc activitatea fără a desființa firma. Timp de 7 luni de zile eu nu i-am trimis contabilului pe care l-am avut nici un document( extras bancar, facturi etc) doar ca el susține ca în tot acest timp s-a ocupat de firma, ținând contabilitatea. Acum întrebarea mea este dacă el îmi poate cere plata serviciilor lui chiar dacă nu am mai ținut legătură în niciun fel. Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Diana.dinu , utilizator 10:28, 20 August 2024
Contractul de prestari servicii pe care l-ati incheiat mai are valabilitate, a fost reziliat printr-un act aditional,etc.?

Ati primit notificari de la ANAF privind nedepunerea declaratiilor?

Desi nu i-ati prezentat documente este posibil sa va fi depus declaratiile pe zero ca sa nu fiti amendat.
Contractul nu a fost reziliat. De la anaf am primit o înștiințare cum ca situațiile financiare nu au fost depuse pentru anul 2023 și nici declarația cod 100 pentru luna martie.

ContabilGB a scris:

Contractul de prestari servicii pe care l-ati incheiat mai are valabilitate, a fost reziliat printr-un act aditional,etc.?

Ati primit notificari de la ANAF privind nedepunerea declaratiilor?

Desi nu i-ati prezentat documente este posibil sa va fi depus declaratiile pe zero ca sa nu fiti amendat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata serviciilor către contabilitate Diana.dinu Diana.dinu Bună ziua! Anul trecut am înființat un SRL care a funcționat 4 luni după care am decis sa opresc activitatea fără a desființa firma. Timp de 7 luni ... (vezi toată discuția)
Declarat inactiv de catre anaf dudy22 dudy22 Buna ziua! Am o mare nelamurire, in anul 2010 am deschis o societate cu scopul de a atrage fonduri europene pentru a le investi in comuna noastra in utilaje ... (vezi toată discuția)
Care este procedura de inchidere a unui srl? hogye lavinia hogye lavinia Care este procedura de inchidere a unui SRL infiintat in luna martie 2023 care nu a avut activitate ? Mentionez ca nu s-a depus nici o declaratie si nu este ... (vezi toată discuția)