Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Bună ziua! Anul trecut am înființat un SRL care a ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Bună ziua! Anul trecut am înființat un SRL care a funcționat ...

Bună ziua!
Anul trecut am înființat un SRL care a funcționat 4 luni după care am decis sa opresc activitatea fără a desființa firma. Timp de 7 luni de zile eu nu i-am trimis contabilului pe care l-am avut nici un document( extras bancar, facturi etc) doar ca el susține ca în tot acest timp s-a ocupat de firma, ținând contabilitatea. Acum întrebarea mea este dacă el îmi poate cere plata serviciilor lui chiar dacă nu am mai ținut legătură în niciun fel. Mulțumesc!
Contractul de prestari servicii pe care l-ati incheiat mai are valabilitate, a fost reziliat printr-un act aditional,etc.?

Ati primit notificari de la ANAF privind nedepunerea declaratiilor?

Desi nu i-ati prezentat documente este posibil sa va fi depus declaratiile pe zero ca sa nu fiti amendat.
Contractul nu a fost reziliat. De la anaf am primit o înștiințare cum ca situațiile financiare nu au fost depuse pentru anul 2023 și nici declarația cod 100 pentru luna martie.

ContabilGB a scris:

Contractul de prestari servicii pe care l-ati incheiat mai are valabilitate, a fost reziliat printr-un act aditional,etc.?

Ati primit notificari de la ANAF privind nedepunerea declaratiilor?

Desi nu i-ati prezentat documente este posibil sa va fi depus declaratiile pe zero ca sa nu fiti amendat.