Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua se poate face la notar o cerere prin care ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua se poate face la notar o cerere prin care tatal recunoaste ...

Buna ziua se poate face la notar o cerere prin care tatal recunoaste copilul ne cere în străinătate la inscrierea la grădinița nu suntem căsătoriți copilul având numele tatălui mulțumesc
Copilul poate sa aibă numele de familie al tatălui doar dacă este recunoscut de acesta și este trecut în certificatul de nastete.
Dacă deja aveți aceste mențiuni în certificat atunci nu va mai trebuie o alta recunoaștere de paternitate.
Este posibil sa fi înțeles dvs greșit ce vi se solicita.
Contactați totuși un avocat și discutați în detaliu toate aspectele juridice. Poate va este necesara vreo hotărâre prin care sa fie stabilit domiciliul copilului la dvs, modalitatea de exercitare a autorității parintesti etc.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Nu inteleg de ce ati fi votat negativ raspunsul de mai sus, este unul bun dat situatiei prezentate, in limita detaliilor date. Nici eu nu vad de ce anume vi s-a cerut asa ceva, poate ne scapa detalii nespuse.