Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Trebuie sa platesc diferenta de TVA?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Trebuie sa platesc diferenta de TVA?

Buna ziua!
Daca am achitat integral printr-o Promisiune bilaterala un apartament, in anul 2021, care se incadreaza in 130m² si 600.000 lei, cu predare in 2022+3 luni gratie dar fiind in litigiu in momentul achizitiei, fapt ascuns noua de catre dezvoltator si notar, astfel intarziindu-se termenul de predare pana in 2024, din cauza intreruperii activitatii pe perioada procesului, tot eu, ca si cumparator de buna credinta, trebuie sa platesc diferenta de TVA? Astfel, nu ar fi considerata suprataxare? Practic, ei au comis o inselatorie ascunzand faptul ca erau in litigiu, eu afland intamplator de la vecinii care actionasera in instanta acest aspect dupa un an, practic, cand trebuiau sa predea apartamentul.
Multumesc!
george-neagu, moderator