Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general diurna
Discuție deschisă în Contabilitate în general

diurna

Buna ziua.Trebuie sa merg in delegatie la cluj pt 4 zile ce diurna zilnica trebuie sa primesc??? Lucrez la o societate comerciala platitoare de impozit..
minim 13 lei/ zi ...:)
ok acesta este minim, maxim cat este ?
Maxim nu este specificat in vreun act normativ ...insa Codul fiscal prevede ca , suma cheltuielilor cu indemnizaţia de deplasare acordată salariaţilor pentru deplasări în România şi în străinătate, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru instituţiile publice. Prin urmare , persoanele juridice, altele decât instituţiile publice pot acorda o indemnizaţie zilnică de deplasare în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit conform legii .
Sumele ce depăşesc limita de 2,5 ori diurnă stabilită conform H.G. nr. 1860/2006 sunt considerate drept cheltuială nedeductibilă pentru salariaţii persoanelor juridice, altele decât organizaţii nonprofit şi entităţi neplătitoare de impozit pe profit .
Desigur indicele de 2.5 se aplica la acei 13 lei care reprezinta nivelul legal stabilit pentru instituţiile publice.