Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... microintreprindere impozit pe venit trim.4
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

microintreprindere impozit pe venit trim.4

Va rog sa ma ajutati...
Microintreprindere 2009
Trim.1-impozit venit calculat si platit 252
Trim.2-impozit venit 0 ,impozit minim 367 inregistrat si platit
Trim.3-impozit venit 219,impozit minim 550 inregistrat si platit
Trim.4-impozit venit 1161,impozit minim 550 inregistrat si platit
In dec.100 am declarat impozitul minim 550 si pe aceesta l-am platit
E corect? (Trebuia sa platesc 1161 si sa-l declar in dec.100 la sume datorate?trimestrul 4)
Multumesc anticipat !
conform oug 34/2009 si normelor sale de aplicare trebuie sa declarati si sa platiti impozitul cel mai mare dintre impozitul forfetar si cel realizat.In cazul dvs, in declaratia 100 se trecea impozitul de 1161 lei, care trebuia platit pana la data de 25.01.2010.
Trebuie sa fac rectificativa la dec.100?
impozitul pe venit 1161 (platit 550 impoz.forfetar trebuie sa platesc si dif.?)
impozit pe venit an 2009 calculat 1632 ,iar eu am achitat 1719 (impozit venit+forfetar)daca mai platesc si 611 dif.din trim.4 inseamna ca am plata in avans de 698 catre stat.Asta inseamna ca nu mai platesc in trim.1 din 2010?
Multumesc ptr rabdare
1- trebuie facuta rectificativa la declaratia 100;
2- trebuie platita diferenta de 611 lei + majorari de 0.1%/zi pentru fiecare zi de intarziere;
3- pt ca o sa platiti si cei 611 lei, nu inseamna ca aveti platit in avans catre stat 698 leisi se compenseaza cu trim. I in 2010; ce a fost in anul 2009 ramane platit , pentru anul 2010 cand ati trecut pe impozit pe profit veti face plati anticipate care se vor regulariza in anul 2011...