Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna , exista vreo initiativa legislativa care sa ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna , exista vreo initiativa legislativa care sa prevada ridicarea ...

Buna , exista vreo initiativa legislativa care sa prevada ridicarea pragului de impozitare a pensiilor de la ce depaseste 2.000 lei la ce depaseste 3.000 lei ? Multumesc !Vreau sa discern campania electorala de realitate !
Din cate cunosc , nu exista o astfel de initiativa.
D-na Ministru al Muncii a anuntat aseara la tv in direct ca s-a hotarat ca acel prag sa fie ridicat la 3000 lei , incepand cu 01.10.2024 . Deci , la pensia din octombrie , vom vedea clar . Ca o opinie personala , cred ca nu vor cuteza sa nu o faca , oricum , sunt foarte multi pensionari nemultumiti ( cei mai multi fara sa aiba dreptate ) , si e an electoral …. Dar , castigul maxim din aceasta masura este de 100 lei , daca pensia e mai mare de 3000 lei . Daca e mai mica , si castigul e mai mic . Nu e problema ca nu exista initiativa legislativa , daca exista vointa politica se rezolva in cateva zile .
CHKa, utilizator
Pana la adoptatea noului act normativ, mai este timp de razgandire.