Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Sunt pensionar si in anul 2023 (ianuarie si ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Sunt pensionar si in anul 2023 (ianuarie si februarie) ...

Buna ziua, Sunt pensionar si in anul 2023 (ianuarie si februarie) am primit cuponul si banii cu impozit pe venit 10% retinut la ce depaseste 2000 lei desi trebuia sa fie scutit de impozit pe venit (10%) pana la 3000 lei . Va rog sa imi spuneti daca CNPP au calculat gresit pensiile sau aplica legea corecta. multumesc
Deocandata impozitarea se face pentru ceea ce depaseste 2000 lei.
Exista o initiativa legislativa pentru ridicarea pragului la 3000 lei.
Sa vedem daca va ajunge sa produca efecte.
~ Conținut șters la cerere ~