Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cenzor pentru ong
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cenzor pentru ong

Buna ziua, ce fel de studii trebuie sa aiba un cenzor pentru un ONG? Mai trebuie sa aiba si alte atestate sau nu? Este vorba de un ONG cu 20 de membrii.
george-neagu, moderator
Nu exista nici o conditie legala pentru cenzor, nici sa aiba anumite studii, cu atat mai putin sa aiba anumite certificari. UN cenzor este "ochii si urechile Adunarii Generale" la asociatii si federatii, si e de regula un membru care nu face parte din CD, dar legea permite sa alegi ca cenzor si o persoana din afara asociatiei. Desigur ca e de dorit sa aiba cunostinte in domeniul financiar-contabil, dar daca nu are, poate fi ajutat de cineva care se pricepe, ca sa inteleaga si sa isi paota adecvat face datoria, adica sa evalueze daca ceea ce Consiliul Director raporteaza pare a fi veridic, pare a avea temei in ceea ce rezulta din documentele ONG-ului. Atentie ca la cenzorii la firme sunt alte conditii si aceia au alt rol si alta raspundere, chiar daca li se spune tot "cenzor":....
Multumesc.