Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua am lucrat la negru la un fast-food , eu tot ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua am lucrat la negru la un fast-food , eu tot spuneam ...

Buna ziua am lucrat la negru la un fast-food , eu tot spuneam la patron că vreau contract de muncă și spunea mereu mergem mâine și tot așa , mă pus să scot adeverință de la medic am platit pentru ia , i-am dus adeverință și a spus că mergem mâine și tot așa spunea , și nici salariul nu mai vrea sa mi-l de-a , ce pot face in cazul acesta , am înregistrare cum că vărul lui care este asociat mia dat o sumă de bani și restul că îmi dă a doua zi de dimineață patronul , plus că am făcut poze la bonuri și la zetul de pe casa de marcat când lucram , cum pot rezolva
Puteti sesiza ITM in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Adeverinta medicala nu are valoare la un contract individual de munca.
La CIM se anexeaza fisa de aptitudine emisa de un medic specialist de medicina muncii in urma ueni examinari medicale in baza HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor,
-art. 4 (1) Supravegherea sănătăţii lucrătorilor este asigurată de către medicii specialişti de medicina muncii..
Angajatorul este cel care plateste examinarea medicala, nu lucratorul, conform prevederilor,
-art. 7 Angajatorii sunt obligaţi să asigure fondurile şi condiţiile efectuării tuturor serviciilor medicale profilactice necesare pentru supravegherea sănătăţii lucrătorilor, aceştia nefiind implicaţi în niciun fel în costurile aferente
supravegherii medicale profilactice specifice riscurilor profesionale.
Pe bonuri scrie numele dvs.?
Buna ziua , nu scrie pe bonuri numele meu

Cornel Vasile a scris:

Pe bonuri scrie numele dvs.?