Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am primit Decizia de pensionare pe L 263. In viitoarea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am primit Decizia de pensionare pe L 263. In viitoarea decizie ...

Am primit Decizia de pensionare pe L 263. In viitoarea decizie pe L 360 voi primi ceva puncte in plus pentru 4 ani facultate +9 luni armata ? Nu am puncte de stabilitate , nu am 25 de ani vechime !
Daca decizia este de pensie la limita de varsta , ati primit deja puncte pentru stagiul asimilat stagiului de cotizare - anii de armata si de facultate . Nu veti mai primi nimic in plus .
Din datele postate se intelege ca:
Sunteti pensionar de limita de varsta.
In aceste conditii ati primit puncte pentru stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi).
Nu mai aveti nimic de primit pentru stagiul asimilat.
Se intelege ca la recalcularea pe legea 360/2023 veti pierde 1% din cuantumul pensiei calculat in baza legii 263/2010.
Bună ziua! De ce va pierde 1% din cuantumul pensiei calculat in baza legii 263/2010? Pentru că nu are un minim de 25 de ani vechime? Vă mulțumesc frumos pentru răspuns!
(1) Nu are peste 25 ani de contributivitate.,
(2) Indicele de corectie a fost de 1,41.
(3) Diferenta dintre stagiul complet de 35 ani si 25 ani este de 40%.
(4)41-40=1
Am înțeles, dar trebuie să mai studiez ce este, când și cum se acordă indicele de corecție. Pe decizia mea, din martie 2015, apare indicele de corecție egal cu 1,07. Până acum nu am avut ocazia de a mă documenta. Trăiască internetul!!! Vă mulțumesc și vă urez o seară liniștită!