Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Rezilierea unilterala a contractului .Buna ziua. Am ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Rezilierea unilterala a contractului .Buna ziua. Am avut un contract de furnizare servicii telefonice ...

Buna ziua. Am avut un contract de furnizare servicii telefonice cu o firma de telefonie. Am primit un mail prin care ma anunta ca se majoreaza valoarea abonamentului. De la cca 40 lei s-a marit la cca 60 lei. In mail este scris ca firma poate mari valoarea abonamentului , dar marirea nu poate depasi cinci la suta din valoarea abonamentului. Le-am raspuns la acel mail si i-am rugat sa-mi spuna de ce este o crestere asa mare , insa nu mi-au raspuns. tot in acea adresa mi se spunea ca pot rezilia contrtactul in termen de 30 de zile la alta adresa de mail, sau prin portare Cand a venit factura marita , dupa mai mult de 30 de zile, am platit-o si m-am portat la alta firma. Acum mi se cer despagubiri pentru nerespectarea contractului. Credeti ca am vreo sansa sa castig vreun eventual proces ? Va multum,esc frumos!
Buna ziua

Pana sa ajungeti la proces, adresati-va ANPC.
Este vina d-voastra daca ati depasit cele 30 de zile in care aveati dreptul sa reziliati contractul fara penalitati . Fiecare operator are propriile reguli si trebuia sa cititi contractul inainte de a actiona . Aveti niste informatii aici : www.avocatnet.ro/articol_675...
nu cred ca veti ajunge la proces.
ca de obicei, datoria dvs va fi redirectionata unei firme specializate in recuperari datorii restante. ce ati primit e doar conform procedurii de notificare. suma ceruta va fi mult mai mare (firma de recuperari are si ea cheltuieli) si va vor pisa cu telefoane/ scrisori/ sms.
sau va ajunge la un executor.
adriandimitriu, utilizator