Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună seara. Am o nelămurire referitoare la decizia ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună seara. Am o nelămurire referitoare la decizia de pensionare ...

Bună seara.
Am o nelămurire referitoare la decizia de pensionare a mamei.
Menționez ca are pensie de urmaș și in urma recalcularii pensiilor din august 2024, ar trebui sa aibe o pensie puțin mai mare fata de ce a avut.
Nelămurirea mea este, de ce la finalul deciziei scrie : "se menține cuantumul pensiei stabilit și aflat în plată anterior recalcularii de la 1. 09.2024 de /lei conform art. 144 alin. 6 din legea nr 360/2023"?
Ma poate lamuri cineva ce pensie ar urma sa primească, pe cea veche sau pe cea nouă din urma recalcularii?
Multumesc
ibulgariu, utilizator
Se menține=Cea veche(în plată).