avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună seara. Am o nelămurire referitoare la decizia ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună seara. Am o nelămurire referitoare la decizia de pensionare ...

Bună seara.
Am o nelămurire referitoare la decizia de pensionare a mamei.
Menționez ca are pensie de urmaș și in urma recalcularii pensiilor din august 2024, ar trebui sa aibe o pensie puțin mai mare fata de ce a avut.
Nelămurirea mea este, de ce la finalul deciziei scrie : "se menține cuantumul pensiei stabilit și aflat în plată anterior recalcularii de la 1. 09.2024 de /lei conform art. 144 alin. 6 din legea nr 360/2023"?
Ma poate lamuri cineva ce pensie ar urma sa primească, pe cea veche sau pe cea nouă din urma recalcularii?
Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 6 Septembrie 2024
ibulgariu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 08:57, 8 Septembrie 2024
Se menține=Cea veche(în plată).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! mama mea are pensie de urmas si in decizia de pensie ... lilianacin lilianacin Bună ziua! Mama mea are pensie de urmas si in decizia de pensie primita dupa recalculare este caculat corect punctajul și implicit cuantumul pensiei , ... (vezi toată discuția)
Sunt beneficiar al indemnizatiei primite in baza legii nr. 8/2006, ... Prapangel Prapangel Sunt beneficiar al indemnizatiei primite in baza legii nr. 8/2006, iar in urma recalcularii pensiei in baza legii 360/2023, cuantumul pensiei mele mi s-a ... (vezi toată discuția)
Daca o persoana a avut pensie c.a.p. si pensie de urmas la 31.08.2024,va ... Serboteiu Serboteiu Daca o persoana a avut pensie c.a.p. si pensie de urmas la 31.08.2024,va primii in continuare incepand cu 01.09.2024 cele doua pensii cumulate? (vezi toată discuția)