Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Stornare factura incasata fara restituire sume
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Stornare factura incasata fara restituire sume

Buna ziua,

Intr-o factura am gresit la datele clientului numarul de inmatriculare in registrul comertului (mai degraba pot zice ca programul de facturare mi-a luat automat J-ul de IF, desi clientul este mutat de 2 ani si are J de Bucuresti). As vrea sa corectez factura si inteleg ca trebuie stornata, adica emisa inca o factura cu sumele pe minus si inca una noua cu sumele pe plus. Am insa 2 probleme:

1. Cele doua noi facturi, cea cu minus si cea cu plus le emit pe ambele cu J-ul corect al clientului?! Eu cred ca cea pe minus ramane cu J-ul gresit si cea pe plus cu J-ul corect.

2. Factura care urmeaza a fi stornata a fost incasata si am mentionat acest aspect in continutul ei. Intrucat nu se pune problema de restituit sume clientului, cum procedez cu incasarea? Adica daca trec pe noua factura cu plus ca e incasata se poate interpreta oare ca am doua incasari: adica una din factura veche care urmeaza a fi stornata si una din factura noua?! Mentionez si ca plata a fost facuta prin banca.

Multumesc de ajutor
Ana-Maria Pînzaru, Avocat