Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua, Referitor la DECIZIA nr.358 din 26 mai ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua, Referitor la DECIZIA nr.358 din 26 mai 2022 referitoare ...

Bună ziua,
Referitor la DECIZIA nr.358
din 26 mai 2022
referitoare la excepția de neconstituționalitate a dispozițiilor art.155 alin.(1) din
Codul penal privind prescriptia,se poate aplica și în cazul unui dosar penal cu hotărâre definitiva emisa în luna februarie 2022? Au fost 3 dosare penale(conducere fără permis),prima fapta în anul 2016,a doua fapta în ianuarie 2018 și a treia în aprilie 2018.Toate dosarele au fost judecate separat unde a primit suspendarea pedepselor.In 2021 Serviciul de Probațiune s-a sesizat și a cerut executarea pedepselor în regim de detenție.Ma interesează sa știu dacă se poate invoca prescripția acestor dosare.Mulumesc anticipat pentru răspunsuri.
Trebuie apelat la avocat pentru un studiu de caz bazat pe dosar.

București 2024