Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacere cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacere cim

Emitere decizie de pensionare
Am depus în data de 20 August la casa de pensii sector 1 dosar de pensie pentru reducerea varstei standard de pensionare.
La ghișeu doamna mi a zis ca durea circa 2 luni , doua luni și ceva .
La servici firma face abuz și calculează 45 zile de la depunerea dosarului și îmi desface cim chiar dacă nu le-a fost comunicata decizia de casa de pensii sector 1.
În situația în care pe 4 Octombrie firma îmi desface cim și casa de pensii emite sa zicem decizia pe 1 Noiembrie eu ce fac?
Exista vreo reglementare legala ca în situati excepționale emitere decizie de pensionare poate depăși 45 zile ?
papacostas, utilizator
Buna ziua

In cazul dvs (pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard), contractul de munca inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de pensie.

Conform Codului Muncii:
Articolul 56
(1) Contractul individual de muncă existent încetează de drept:
a) la data decesului salariatului sau al angajatorului persoană fizică, precum și în cazul dizolvării angajatorului persoană juridică, de la data la care angajatorul și-a încetat existența conform legii;
b) la data rămânerii definitivă a hotărârii judecătorești de declarare a morții sau a instituirii tutelei speciale a salariatului sau a angajatorului persoană fizică;
c) la data îndeplinirii cumulative a condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare sau, cu caracter excepțional, pentru salariata care optează în scris pentru continuarea executării contractului individual de muncă, în termen de 30 de zile calendaristice anterior împlinirii condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare, la vârsta de 65 de ani; la data comunicării deciziei de pensie în cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate parțiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limită de vârstă cu reducerea vârstei standard de pensionare; la data comunicării deciziei medicale asupra capacității de muncă în cazul invalidității de gradul I sau II;
(4) Pe baza unei cereri formulate cu 30 de zile înainte de data îndeplinirii cumulative a condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare și cu aprobarea angajatorului, salariatul poate fi menținut în aceeași funcție maximum 3 ani peste vârsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului individual de muncă.
Nu asta am întrebat și altceva cunosc bine legea am întrebat altceva . Am scris cât se poate de clar . Ați citit ce am întrebat?

BogdanGri a scris:

Buna ziua

In cazul dvs (pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard), contractul de munca inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de pensie.

Conform Codului Muncii:
Articolul 56
(1) Contractul individual de muncă existent încetează de drept:
a) la data decesului salariatului sau al angajatorului persoană fizică, precum și în cazul dizolvării angajatorului persoană juridică, de la data la care angajatorul și-a încetat existența conform legii;
b) la data rămânerii definitivă a hotărârii judecătorești de declarare a morții sau a instituirii tutelei speciale a salariatului sau a angajatorului persoană fizică;
c) la data îndeplinirii cumulative a condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare sau, cu caracter excepțional, pentru salariata care optează în scris pentru continuarea executării contractului individual de muncă, în termen de 30 de zile calendaristice anterior împlinirii condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare, la vârsta de 65 de ani; la data comunicării deciziei de pensie în cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate parțiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limită de vârstă cu reducerea vârstei standard de pensionare; la data comunicării deciziei medicale asupra capacității de muncă în cazul invalidității de gradul I sau II;
(4) Pe baza unei cereri formulate cu 30 de zile înainte de data îndeplinirii cumulative a condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare și cu aprobarea angajatorului, salariatul poate fi menținut în aceeași funcție maximum 3 ani peste vârsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului individual de muncă.

Buna ziua

Daca cunoasteti bine legea cu siguranta cunoasteti si prevederile art. 93 din 360/2023 (noua lege a pensiilor).

Articolul 93
(1) Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisă de casa teritorială de pensii, în termen de 45 de zile de la data înregistrării cererii.
(3) Termenul prevăzut la alin. (1) poate fi prelungit cu 30 de zile în cazul persoanelor care au calitatea de asigurat în luna solicitării, precum și în situația în care, pentru soluționarea cererii, sunt necesare documente și/sau operațiuni suplimentare.
(6) Decizia casei teritoriale de pensii se comunică titularului sau reprezentantului legal, după caz, care a solicitat pensionarea, prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire sau în format electronic, în termen de 10 zile de la data emiterii, ori personal, la sediul instituției emitente.

Ce faceti? Strangeti niste bani ca sa va asigurati ca aveti din ce trai in cazul in care vi se desface contractul de munca mai devreme si/sau intarzie prea mult decizia de pensionare. Apoi dati in judecata firma pentru incetarea abuziva a contractului de munca si/sau faceti reclamatie la casa de pensii pentru ca a durat mai mult solutionarea cererii dvs.

Ca sa nu ajungeti aici, sfatul meu este sa le reamintiti celor din firma prevederile codului muncii pe care vi le-am mentionat mai sus.
Nu este niciun abuz, veți primi decizia de la data corectă, nu este afectată de decizia de la servici(u).
Dacă va încetează cim, puteti contesta în instanta decizia de încetare.