Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Legislatie Registru intrări-iesiri
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Legislatie Registru intrări-iesiri

Stimată doamnă/Stimate domn,

Vă rog să mă sprijiniți cu informații privind cadrul legislativ sau actul normativ aplicabil în domeniul registrelor de intrare-ieșire. Am următoarele întrebări:

1. Care este actul normativ care reglementează utilizarea registrelor de intrare-ieșire?
2. În situația în care dețin mai multe puncte de lucru, este posibil să am un registru de intrare-ieșire la fiecare dintre acestea? Dacă da, cum trebuie numerotate aceste registre? De exemplu, poate un registru de intrare-ieșire de la punctul de lucru să înceapă cu același număr ca cel de la sediul social?

Vă mulțumesc anticipat pentru promptitudinea și sprijinul dumneavoastră!

Cu respect si stima
Registrul de intrare-iesire corespondenta / documente? nu e obligatoriu in cadrul unei firme private, insa e util in pastrarea ordinii si dovedirea trasabilitatii. el poate fi invocat in contracte, etc. multe firme ii consacra un capitol special in ROI.
nefiind obligatoriu, ramane la latitudinea firmei sa-si organizeze eficient corespondenta (de unde vine, cui ii este distribuit spre rezolvare, care a fost rezolvarea, daca a fost comunicata inapoi, unde e arhivata, etc)
evident, o corespondenta electronica se poate organiza cu o aplicatie corespunzatoare
daca vorbim de astfel de registre in cadrul administratiei sau firmelor de stat, aici e vorba de hotarari/ decizii/ ordine administrative cu caracter obligatoriu.
adriandimitriu, utilizator