Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Acte necesare pentru schimbare statut ONG?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Acte necesare pentru schimbare statut ONG?

Ce acte sunt necesare pentru schimbare statut ONG- în realitate e vorba doar de adăugarea unor activități respectiv niște propoziții... în rest rămâne totul la fel. Mulțumesc.
george-neagu, moderator
un document de tip hotarare AG / proces-verbal sedinta AG / extras proces-verbal sedinta AG ( sau CD, daca e vorba de o fundatie) din care sa rezulte ca s-a reuit in mod statutar organul de conducere si a decis statutar acele modificari ( ex. ca a fost procentul necesar de voturi) si care anume sunt acele modificari... + act aditonal la stiatut si / sau direct forma actualizata de Statut in care sunt preluate acele modificari + cererea catre judecatorie ( sau Tribunal, daca ONG=ul este federatiei) redactata conform modelului din OMJ 954/2000, dovada plata taxa de timbru de 100 lei, si cam atat daca nu sunt alte tipuri de modificari ( de denumire, de sediu, de componenta organe de adminstrare sau control....). Deci in esenta e ca la alte tipuri de modificare acte consitutive si seamana cu procedura de la dobandirea personalitatii juridice... trebuie hotarare judecatoresca definitiva...