avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere mostenire - lipsa certificat mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere mostenire - lipsa certificat mostenitor

Buna ziua,
Am urmatoarea speta la care am nevoie de un raspuns:

Bunica dupa mama a decedat anul trecut si dorim sa facem dezbaterea de mostenire. Mostenitori dupa bunica sunt mama si sora ei, care a decedat. Sora mamei a avut 2 copii.

Baiatul cel mare al sorei a decedat acum ~10 ani, moment la care era casatorit si avea un copil(care acum e major). La decesul varului nu sa facut dezbaterea mostenirii ptr ca el nu avea nimic pe numele lui si sa considerat(de catre sotie) ca fiind inutila aceasta procedura.

Intrebarea este cine trebuie sa vina la mostenirea dupa bunica ca urmas al varului si cu ce acte?

Multumesc
Ultima modificare: Joi, 12 Septembrie 2024
psvictor, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 17:08, 17 Septembrie 2024
Care este ordinea exacta a deceselor?
Buna ziua
Acum 10 ani a murit varul meu si anul trecut bunica.
Și mătușa?
Cu mult inaintea varului..
Deci ..matusa, varu, bunica.
Ultima modificare: Joi, 12 Septembrie 2024
psvictor, utilizator
La moștenirea bunicii vor participa mama dvs și copilul varului.
Copilul varului se va prezenta cu:
- actul de identitate
- certificatul lui de naștere
- certificatul de deces al tatălui lui (vărul dvs)
- certificatul de căsătorie și deces al bunicii lui (mătușa dvs)
Toate în original.

De regula, în certificatul de deces este menționat și numele parintilor, dar este posibil ca notarul sa ceara și certificatele de naștere ale mătușii și varului dvs.
Depinde de notar, cum considera.

Dacă copilul varului nu are pretenții la succesiune și nu îl interesează niciun bun lăsat de strabunica lui, poate da declarație de renunțare la moștenire, urmând ca mama dvs sa fie unicul moștenitor.
Ultima modificare: Joi, 12 Septembrie 2024
raluk0207, utilizator

Alte discuții în legătură

Succesiune - bani cec.complicat georgi87 georgi87 Buna ziua! Bunicul meu a decedat luna trecuta si a avut pusi niste bani la CEC.inainte sa moara el si sora lui,ziceau ca banii care ii are vor trece automat pe ... (vezi toată discuția)
Succesiune din partea bunicii, tatal decedat Alexandru-Alexe Alexandru-Alexe Buna seara, vin spre comunitate cu problema unei prietene, asta ca sa nu va surprinda exprimarea la persoana I feminin, folosita in text. \"Tatal meu a ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire MariusD@1984 MariusD@1984 Buna ziua Nu stiu cum sa procedez in urmatoarea situatie: In urma decesului bunicului meu a ramas ca mostenire o casa batraneasca de la tara impreuna cu ... (vezi toată discuția)