Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere mostenire - lipsa certificat mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere mostenire - lipsa certificat mostenitor

Buna ziua,
Am urmatoarea speta la care am nevoie de un raspuns:

Bunica dupa mama a decedat anul trecut si dorim sa facem dezbaterea de mostenire. Mostenitori dupa bunica sunt mama si sora ei, care a decedat. Sora mamei a avut 2 copii.

Baiatul cel mare al sorei a decedat acum ~10 ani, moment la care era casatorit si avea un copil(care acum e major). La decesul varului nu sa facut dezbaterea mostenirii ptr ca el nu avea nimic pe numele lui si sa considerat(de catre sotie) ca fiind inutila aceasta procedura.

Intrebarea este cine trebuie sa vina la mostenirea dupa bunica ca urmas al varului si cu ce acte?

Multumesc
psvictor, utilizator
Care este ordinea exacta a deceselor?
Buna ziua
Acum 10 ani a murit varul meu si anul trecut bunica.
Și mătușa?
Cu mult inaintea varului..
Deci ..matusa, varu, bunica.
psvictor, utilizator
La moștenirea bunicii vor participa mama dvs și copilul varului.
Copilul varului se va prezenta cu:
- actul de identitate
- certificatul lui de naștere
- certificatul de deces al tatălui lui (vărul dvs)
- certificatul de căsătorie și deces al bunicii lui (mătușa dvs)
Toate în original.

De regula, în certificatul de deces este menționat și numele parintilor, dar este posibil ca notarul sa ceara și certificatele de naștere ale mătușii și varului dvs.
Depinde de notar, cum considera.

Dacă copilul varului nu are pretenții la succesiune și nu îl interesează niciun bun lăsat de strabunica lui, poate da declarație de renunțare la moștenire, urmând ca mama dvs sa fie unicul moștenitor.
raluk0207, utilizator