Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna timp partial

i-mi poate spune cineva cat concediu de odihna are un angajat cu timp partial de munca de 4 ore?
si la ce paragaraf din codul muncii gasesc asta.
ART. 140
(1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
(3) Sărbătorile legale în care nu se lucrează, precum şi zilele libere plătite stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil nu sunt incluse în durata concediului de odihnă anual.
(4) Durata concediului de odihnă anual pentru salariaţii cu contract individual de muncă cu timp parţial se acordă proporţional cu timpul efectiv lucrat.
ART. 141
(1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului în anul următor este permisă numai în cazurile expres prevăzute de lege sau în cazurile prevăzute în contractul colectiv de muncă aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
(4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.
textul este extras din codul muncii, daca aveti contract colectiv de munca, se calculeaza 1/2 din durata C.O. de care ar beneficia daca ar avea cim normal de 8 ore/zi
daca nu aveti contract colectiv atunci benef de 10 zile/an de CO.