avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dacă am 13 ani de contributivitate la împlinirea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dacă am 13 ani de contributivitate la împlinirea vârstei de ...

Dacă am 13 ani de contributivitate la împlinirea vârstei de 65 ani,cu un salariu brut de 4000 lie,ce pensie primesc
Cel mai recent răspuns: CHKa , utilizator 13:34, 15 Septembrie 2024
Nici una . Pentru an accede la o pensie , aveti nevoie de minim 15 ani contributivi .
Gresit

CHKa a scris:

Nici una . Pentru an accede la o pensie , aveti nevoie de minim 15 ani contributivi .

Puteti argumenta ? ceea ce eu v-am spus se regaseste in prevederile Legii 360/2023 , art. 46 al (1) , coroborat cu art 47 al (2).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 360/2023 art.46(2) intrat in vigoare la 01/01/2024 (2) ... Carp Mircea Carp Mircea Legea 360/2023 Art.46(2) intrat in vigoare la 01/01/2024 Persoanele asigurate în sistemul public de pensii care îndeplinesc condițiile de înscriere la ... (vezi toată discuția)
Incheiere contract individual de munca pensionar 2024 Brindusa_C Brindusa_C Vă rog să-mi comunicați un punct de vedere față de următoarea situație, aplicabila intr-o societate cu capital privat: Conform noilor modificări ... (vezi toată discuția)