Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Părinții mei de 80 și 86 de ani au ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Părinții mei de 80 și 86 de ani au făcut contract ...

Bună ziua!Părinții mei de 80 și 86 de ani au făcut contract de vânzare surorii mele cu promisiunea să aibă grijă de ei.Nu am știut ce au semnat .La notar sora a declarat că este singura fiică. Problema este că ea și nepoții nu au avut grijă de ei și le-au făcut traiul un coșmar. Mama este la pat acum,iar tata o îngrijește. Eu am fost să îi ajut,iar sora mi-a zis să ies afară că este curtea ei.As dori să atac acest act pentru ca să își recâștige casă și să aibă liniște. La momentul semnării contractului ei aveau 70-tata ,iar mama 76.
Au făcut contract de vânzare.
Asta presupune: achitarea prețului, în schimbul imobilului.
Nu există nicio obligație legală de întreținere.
Iar numărul de copii al vânzătorilor dintr-un contract de vânzare este irelevant.
Promisiunea e in scris sau nu? Pretul s-a achitat sau nu? Vorbiti cu parintii, in acest moment poate ei singuri pot sa anuleze actul, insa depinde de ce s-a intamplat concret. Daca nu se poate anula, parintii pot obtine intretinere de la voi, de la ambele, daca sunt in nevoie.
Cel mai probabil au încheiat un contract de vânzare-cumpărare cu clauză de întreținere, în care cumpărătorul (sora dvs) dobândește doar nuda proprietate, urmând să dobândească și folosința imobilului după decesul părinților. Fiind un act cu clauză, este anulabil dacă se dovedește că sora dvs nu-și respectă obligațiile. Trebuie văzut, totuși, actul încheiat la notar.
Anunțați la dgaspc, ei verifica starea bătrânilor.
Poate aflați ce scrie in act.

Kyandra a scris:

Cel mai probabil au încheiat un contract de vânzare-cumpărare cu clauză de întreținere, în care cumpărătorul (sora dvs) dobândește doar nuda proprietate, urmând să dobândească și folosința imobilului după decesul părinților. Fiind un act cu clauză, este anulabil dacă se dovedește că sora dvs nu-și respectă obligațiile. Trebuie văzut, totuși, actul încheiat la notar.

Nu cred ca "cel mai probabil", pentru ca în ultimii ani, astfel de acte au fost evitate complet în practică.
Iar nulitatea unui posibil astfel de act, nu prea intervine, chiar si dacă nu s-au îndeplinit obligațiile de întreținere.
Contractul principal e vânzarea, unde sau dat niște bani.
Mai degrabă ar fi o donație deghizata. Iar dacă instanță constata acest caracter simulat al actului, acesta poate fi redus. Nu anulat.