avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1904 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Refuz corectare adeverință zile de cm
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Refuz corectare adeverință zile de cm

Bună ziua,

As avea nevoie de ajutor în următoarea problema:
- angajatul a fost în concediu medical 20 de zile și 80 de zile in cm îngrijire copil bolnav
- angajatorul eliberează la cererea angajatului o adeverinta cu nr de zile de CM. În adeverință este trecut ca angajatul are 100 de zile de CM.
- firma refuza sa corecteze adeverință, în loc de 100 sa fie doar 20 de zile, pt ca zilele de CM îngrijire copil bolnav nu sunt incluse în nr total de zile CM conform art 34 oug 158/2005.

Cui cer ajutorul in acest caz?

Când am sunat la itm aceștia au zis ca nu e treaba lor ce hârtii fac cei fe la munca.

Va rog sa ma sfătuiți! Mulțumesc din suflet!
Cel mai recent răspuns: mihai lupu , utilizator 16:10, 17 Septembrie 2024
Cam ar fi de competenta instantei civile sa se pronunte pe o astfel de speta.
ITM-ul nu poate anula o adeverinta originala emisa de o intreprindere.
Ultima modificare: Marți, 17 Septembrie 2024
Dapix, utilizator
Cat ar dura o acțiune de anulare act și cât ar costa? Mulțumesc anticipat
De ce nu ati sunat la institutia competenta in ceea ce priveste concediile medicale , Casa de asigurari de sanatate?

ITM-urile nu au competenta in ce priveste astfel de adeverinte sau in neplata concediilor medicale.
Pai am sunat și la ei și au spus ca ei nu au cum sa oblige o firma sa corecteze.
Ei doara pot refuza plata cm.

Dar problema e la mine, ca dacă ma îmbolnăvesc și un doctor vede 100 de zile nu îmi da nici unul cm, pt ca înseamnă să se facă o comisie speciala și toți fug ca de dracu sa facă acte.

Din păcate cam eu is și cu vina și cu păcatul.
In afara de instanta judecatoreaca, nimeni nu poate verifica, amenda, obliga firma legat de ce lucruri scriu în actele emise de ei?

Mulțumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adeverinta salariat cu concediile medicale anapel anapel Buna ziua, am efectuat 22 zile CM pentru ingrijirea copilului bolnav si 61 ale mele. Pe adeverinta vad ca le cumuleaza, avand un total de 83 zile CM. Eu am o ... (vezi toată discuția)
Cat concediu poate da medicul de familie? elennna elennna cat concediu poate da medicul de familie intr-o luna? dar intr-un an? (vezi toată discuția)
Concediu medical mai mare de 183 de zile dumitrusimona dumitrusimona Am o mare problema. Am in data de 17.01.2012 183 zile ( zile de concediu medical cumulate in ultimile 12 luni) In cele 183 zile exista si zile de concediu ... (vezi toată discuția)