Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recuperare permis suspendat, conducere sub influența ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recuperare permis suspendat, conducere sub influența alcoolului legea veche

Buna ziua,

Aș avea nevoie va rog de niște recomandări in privința următoarei situații:

Socrul meu a condus sub influența alcoolului pe data de 19.2.2024 având rezultatul la etilotest cu alcoolemia aproximativ 1.3 la mie. A fost condus pt recoltarea probelor biologice unde a avut următoarele rezultate ( 0.56 la prima proba si 0,54 la a doua proba. Rezultatul analizelor de sânge a fost primit pe 6.3.2024, adică in mai puțin de 3 săptămâni de la recoltarea probelor biologice. Conform socrului meu, politistul din localitate a emis exact in aceeași zi de 6.3 documentele pentru încetarea urmăririi penale. Ei bine, din data de 6.3.2024 socrul meu nu a primit nici azi permisul si nu mai are niciun fel de informație legat de starea dosarului sau ori când va reintra in posesia permisului. Poliția din localitate i.-a confirmat faptul ca permisul va fi suspendat pt. 90 de zile, plus 30 de zile pt. ca nu s-a prezentat sa susțină examenul de teorie, numai ca deja au trecut 7 luni de la reținerea permisului si peste 6 luni de când a aflat rezultatele analizelor.

Ne-ați putea da câteva sfaturi cum s-ar putea urgenta închiderea dosarului si intrarea in posesie a permisului având in vedere ca și-a ispășit pedeapsa de 120 de zile de suspendare a permisului? Noi ne aflam in străinătate iar socrii mei nu sunt utilizatori de calculator si chiar nu știm cum am putea să-l ajutam in afara să-l trimitem la secția de poliție din localitate unde deja i s-a spus ca dosarul este la parchet si clasarea sau returnarea permisului nu mai tine de ei.

Un avocat l-ar putea ajuta sau daca s-ar prezenta personal la parchet l-ar bagă cineva in seama?

Multumesc!

Ceva este greșit în valorile precizate de dumnv.
În etilotest a avut 1,3 la mie iar în sânge 0,56 respectiv 0,54,( nu se poate așa ceva)

Dacă avea 1,3 la mie în etilotest în sânge valoarea era dublă în jur de 2 la mie (coma alcoolică)
Eu cred că valorile au fost invers 0,56 în etilotest și 1,3 la mie în sânge.
Dacă a avut aceste valori socrul dumnv o să aibă un dosar penal care va duce la anularea permisului de conducere.

Spuneți socrului să vorbească cu un avocat pentru a studia dosarul
Nu vreau să fiu nepoliticos dar cred că socrul nu vă spune adevărul (refuz să cred că polițistul a dispus încetarea urmăririi penale)
SunnyXxxX, utilizator
Va multumesc pt răspuns! Nu mai dețin alte detalii, si sper ca am înțeles eu si soția mea greșit datele. Oricum cum spuneți si Dvs cel mai bine sa apeleze la un avocat. Daca valorile ar fi intradevar invers si ar fi vorba despre un dosar penal, poliția nu ar fi trebuit să-i ia niște declarații sau nu ar fi trebuit sa se întâmple alte proceduri când a fost oprit?
Am înțeles că dosarul se află la parchet.
Socrul o să primească citație pentru a da declarații la parchet.(după care trimiterea în judecată)
SunnyXxxX, utilizator