Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am 61 ani și 5 luni și două fete născute crescute ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am 61 ani și 5 luni și două fete născute crescute , dar nu ...

Am 61 ani și 5 luni și două fete născute crescute , dar nu am vârsta maximă de 33 ani și 2 luni, pot ieși la pensie? Acum lucrez dar din 2003 până în 2015 am fost la pensie pe caz de boala.Nu eu am vrut să mă îmbolnăvesc..Nu beneficiez de această reducere de un an?Am înțeles ca este o vârstă minimă de 15 ani și maximă de 33.ani și 2 luni. Dar la ghișeu la Casă de Pensii mi-a spus tranșant ne vedem la anul în octombrie . Am pus întrebarea mai sus si-mi doresc un răspuns. Va multumesc!
Pentru a iesi in pensie cu reducerea pentru copiii nascuti si crescuti , conform Legii 360/2023 , trebuie sa aveti minim stagiul complet de cotizare CONTRIBUTIV . Ziceti ca este de 33 si 2 luni . Pensia de boala nici macar nu e stagiu de pensie , cu atat mai putin contributiv . Deci , daca varsta de pensionare se implineste anul viitor in octombrie , doar atunci veti putea accesa pensia de limita de varsta , si nu veti beneficia de acea reducere .