Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum ma apar de acuzatiile sefului?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum ma apar de acuzatiile sefului?

Buna ziua! Va scriu pentru ca am nevoie de un sfat pentru care va multumesc anticipat. Sunt de profesie inginer horticol, lucrez la o firma de profil, incadrata in contractul de munca in functia de "inginer horticol". Sunt insarcinata in 19 saptamani, iar sarcina mea a fost una cu probleme pana acum, avand nevoie de mai multe concedii medicale. In cea mai mare parte, problemele de sanatate se datoreaza conditiilor de lucru: afara sau intr-un birou aflat intr-un container de santier, putin modificat, incalzit cu o soba pe lemne, neizolat, cu electricitate trasa de la un vecin. Eu nu am primit la angajare fisa postului, nu s-a facut in cadrul societatii evaluare de risc [desi administratorul a fost anuntat in scris si de mine si de societatea care ne face protectia muncii si PSI], deci nu am avut cum sa merg cu dosar la medicina muncii si nu stiu alt fel in care sa cer concediu de risc maternal. Din cauza ca in 2 luni de iarna [in care oricum nu exista activitate in societate] eu am avut medical, patronul ma acuza permanent de rea vointa fata de companie, de minicina in legatura cu starea sanatatii pentru ca in timpul concediului nu am stat in Bucuresti, ci am locuit alaturi de mama mea in alt judet. In luna decembrie, mi-a platit mai putini bani, din cauza unor greseli in statele depuse si semnate de el. Am act aditional de marire de salariu depus la ITM, dar statele declara un salariu mai mic. Lucrurile nu se opresc aici. In luna decembrie, s-a facut numararea stocului si de atunci administratorul face analiza acestui stoc, dupa niste metode proprii necontabile [valoarea pe care o calculeaza are tva, adaos comercial, valoarea transportului inclusa in pret si o paritate mult mai mare a eur]. In timpul concediului medical, am venit la birou ca sa putem clarifica ce se intampla cu stocul. De atunci sunt permanent acuzata ba de rea intentie, ba de furt din casierie, ba de vanzare fara facturi, ba de modificare a facturilor dupa ce le-am emis catre clienti, ultima acuzatie fiind ca am delapidat 30.000 eur din bunurile societatii [bunuri care in cea mai mare parte se ridica cu macaraua si se transporta cu masini mari]. Apoi, sunt acuzata ca avem pierderi desi societatea lucreaza cu produse perisabile [flori anuale de gradina, arbori, arbusti pentru care nu avem certificate de garantie/calitate]. Eu nu am post de conducere, nu am drept de decizie sau de semnatura in aceasta societate. Administratorul ma suna noaptea [uneori beat, pentru ca in birou se consuma alcool cu acordul lui si se fumeaza, fara sa se tina cont ca nu suport fumul de tigara] sa ma ameninte ca toate aceste lucruri s-au intamplat din vina mea si eu voi suporta consecintele. Nu am fost angajata ca si gestionar, iar in acelasi timp, in societate mai este angajata o perosna, un barbat, care a facut "doar cateva greseli pentru ca nu are pregatire." Tot ce fac la serviciu este sa stau pe un scaun, in frig si sa ascult acuzele administratorului. Mi s-a promis ca nu voi mai avea dreptul sa intru in birou, mi se confisca de catre administrator orice hartiuta pe care scriu, nu mi se respecta pauza de masa, se contorizeaza minutele in care ies la toaleta [unde nu exista incalzire si nici apa calda, este practic inghetata] desi din cauza frigului din birou am dezvoltat afectiuni ale aparatului urinar, daunatoare sarcinii.

Lucrurile sunt mult mai complicate decat atat, dar acesta fiind esentialul, as vea sa stiu ce posibilitati de aparare am. Nu intentionez sa ajung in instanta, nu vreau sa fac rau companiei sau administratorului, vreau doar sa stiu cum ma pot proteja de acuzatiile lui si cum as putea face ca cele 2 luni pe care le mai am pana la concediul prenatal sa nu fie intr-un continuu stres.

Va multumesc foarte mult pentru sfaturi!
Probabil ca ati facut acest lucru....dar daca nu l-ati facut, trebuie sa-i comunicati in scris (luati numar de inregistrare) angajatorului ca sunteti insarcinata, la aceasta comunicare trebuie sa atasati si o adeverinta de la medicul specialist care va supervizeaza sarcina. Va adresati aceluiasi medic specialist (avand in vedere ca ati avut probleme cu sarcina, nu cred ca va fi o problema) sa va acorde concediul de risc maternal (acesta se poate acorda pentru o perioada de 120 zile). Avand in vedere ca acest concediu nu se plateste din fondurile angajatorului (acesta si-l deduce din contributiile pe care le are de platit la stat sau le recupereaza de la casa de asig de sanatate), nu vad de ce andministratorul ar avea ceva impotriva. Daca si in aceste conditii se impotriveste, nu vad de ce sa nu-l reclamati la ITM (pentru toate abuzurile si neregulile enuntate anterior) si amintitii ca in conformitate cu legea romana hartuirea se constituie ca fapta penala si ca puteti oricand sa-l reclamati le politie pentru hartuire si la Consiliul Pentru Combaterea Discriminarii, pentru discriminare.
L-am anuntat in scris, am si semnatura lui de luare la cunostinta. Imi spune mereu ca el stie ca il mint si ca in zilele noastre concedii medicale se iau si prin telefon...

Va multumesc foarte mult pentru raspunsul Dvs. prompt.
teapuppet a scris:

L-am anuntat in scris, am si semnatura lui de luare la cunostinta. Imi spune mereu ca el stie ca il mint si ca in zilele noastre concedii medicale se iau si prin telefon...

Va multumesc foarte mult pentru raspunsul Dvs. prompt.

Adresativa medicului care va monitorizeaza sarcina si solicitatii concediu pentru risc maternal. Daca angajatorul refuza sa vi-l plateasca, atunci va puteti adresa casei de asigurari de sanatate pentru aceasta probelma.
Si lasati-l in pace de mitocan, dumneavoastra acum aveti o responsabilitate mai mare si nu aveti nevoie de un stres in plus.
Oricum ....din concediul de risc maternal intrati in concediul prenatal si dupa aceea in crestere si ingrijire deci nu ar trebui sa puneti asa de tare la suflet aceasta situatie. Iar avand in vedere conditiile prezentate, concediul de risc maternal chiar cred ca este o necesitate.
Buna ziua, nu va puteti apara, fara sa aiba de suferit acest administrator, care dupa parerea mea, trebuie reclamat.
Mai ales in situatia in care sunteti.
Angajatorului ii este interzis sa concedieze femeile care urmeaza sa devina mame sau se afla in concediul pentru cresterea copilului. Angajatorul trebuie sa pastreze confidentialitatea asupra starii de graviditate a femeii si sa nu anunte alti angajati decat cu acordul scris al acesteia si doar in interesul bunei desfasurari al procesului de munca.

Angajatorului mai are urmatoarele obligatii:

* sa nu expuna salariatele gravide, lauze sau care alapteaza la riscuri ce le pot afecta sanatatea; * sa le schimbe locul de munca celor care isi desfasoara activitatea numai in picioare sau asezat, astfel incat sa li se asigure pauze pentru repaus sau pentru miscare, la recomandarea medicului de medicina muncii;
* sa acorde gravidelor dispensa pentru consultatii prenatale constand in ore libere platite, daca investigatiile medicale se pot efectua numai in timpul programului;
* sa acorde salariatelor care alapteaza pauze de alaptare de cate o ora, in timpul programului, sau sa reduca timpul de lucru cu doua ore zilnic, fara diminuarea salariului;
* sa transfere la un alt loc de munca, cu mentinerea salariului de baza brut lunar, salariatele gravide, lauze sau care alapteaza, care presteaza o munca insalubra sau penibila;
* sa transfere la un loc de munca de zi salariatele care muncesc noaptea, pe baza solicitarii lor scrise;
* sa modifice conditiile/orarul de munca ori sa repartizeze la alt loc de munca salariatele gravide, lauze sau care alapteaza, cu o activitate ce prezinta riscuri pentru sanatate.

In primul rand trebuie sa faceti o sesizare la ITM pe linia de ssm, reclamand faptul ca firma la care lucrati, nu are o evaluare de risc.
In al doi-lea rand, nu vi s-au acordat toate acele drepturi pe care vi le-am expus mai sus.(Nu aveti idee ce amenzi se dau)
Daca s-au facut greseli in state, acestea trebuiau rectificate, (din nou amenzi).
Aceste acuzatii pe care vi le adreseaza administratorul, sunt doar verbale, pentru a va intimida, sau va ameninta cu dosar penal?
Puteti lua un concediu de risc maternal de la medicul dvs de specialitate, in acest caz, medicul ginecolog.
Puteti incerca inainte de a trimite reclamatia catre ITM, sa-i comunicati acestuia intentia dvs, si daca nu-si revizuieste comportamentul, va avea de suferit. Desi nu a dovedit pana acum vre-un act de umanitate, v-a tratat cu o cruzime neintalnita, nu cred ca este o persoana care sa-si schimbe pozitia.

Nastere usoara