Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Am o nelamurire legata de modul de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Am o nelamurire legata de modul de recalculare a pensiei. ...

Buna ziua,
Am o nelamurire legata de modul de recalculare a pensiei. In septembrie 2023 am iesit la pensie partial anticipat cu o diminuare de 6,4%. Conform decizie de recalculare primita pe 30.08.2024, se specifica urmatoarele:
- suma punctajelor anuale realizate la 31.08.2024=27,08462 puncte
- pensie aflata in plata la 31.08.2024 =2179 lei, (suma neta afectata de diminuarea de 6,4%).
- puncte de stabilitate=10,92776
Total puncte la 01.09.2024 = 38,01238
-cuantum nediminuat al pensiei=3.080 lei;
Valoarea diminuarii = 197 lei.
-cuantum pensie la 01.09.2024=2.883 lei
Intrebare: e corect ca la cuantumul nediminuat al pensiei de 3.080 lei sa se aplice diminuarea de 6,4%, atata timp cat pensia aflata in plata la 31.08.2024 de 2.184 lei era deja diminuata cu acelasi procent?
Nu este dubla penalizare?

Multumesc
Da,
Este corect.
Asa prevede si legea.
Procentul de diminuarev ramane acelasi pana la implinirea varstei standard de pensionare.
Vedeti daca nu cumva va incadrati in prevederile:
Art.56
Persoanele care au depășit stagiul complet de cotizare contributiv prevăzut în anexa nr. 5 cu cel puțin 5 ani de stagiu de cotizare pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5.
Daca va incadrati depuneti cerere pentru trecerea la limita de varsta.
Nu este o dubla penalizare , pentru ca , la recalculare , NU s-a pornit de la valoarea pensiei nete aflata in plata ( care deja era penalizata ) , ci de la numarul de puncte pe care le-ati obtinut in cariera dvs. - acele 27,08462 . Acestor puncte li s-au adaugat cele de stabilitate , s-a calculat pensia nediminuata si - apoi doar - s-a aplicat acelasi procent de diminuare ( conform prevederilor Legii 360/2023 ) .
Multumesc frumos pentru raspuns.
In acest caz, eu ca femeie, nascuta in 13.09.1963 inseamna ca pot solicita iesirea la pensie de varsta?
Am 39,8 ani stagiu contributiv si eu zic ca incadrez in prevederile Legii 360/2023, anexa 5 - 33,6 ani stagiul complet+5 ani.
In mod normal, trebuia sa ies la pensie la 62,6 ani, adica la 13.09.2026.