Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj&pensie anticipata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj&pensie anticipata

buna ziua!

1. tatal meu a fost chemat la firma si pus sa semneze actele pt. somaj.
V as ruga sa mi spuneti cum se calculeaza indemnizatia de somaj.

2. la varsta de 57 ani si 32 ani vechime in munca, se poate pensiona? in ce conditii?

Multumesc anticipat pt raspunsuri
1. Din legea 76/2002:
Art. 39. - (1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevăzute la alin. (1) este o sumă acordată lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 75% din salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, în vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) suma prevăzută la lit. a) la care se adaugă o sumă calculată prin aplicarea asupra mediei salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.
(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevăzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.
2. La data actuala salariul minim brut pe tara este de 600 lei.
3. Pentru se putea pensiona tatal dvs. trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 35 de ani si varsta de 65 de ani.
informatii suplimentare:

Tatal meu este nascut la data de 19 aprilie 1953
are 20 ani si cateva luni - grupa 1
vechime 32 ani
cand poate iesii la pensie anticipat?

1. Potrivit prevederilor art.167 indice 1 din Legea nr.19/2000, pentru activitatea desfasurata in grupa I de munca, in prezent puteti solicita inscrierea la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare, intrucat cei 20 ani lucrati in grupa I de munca va dau dreptul sa solicitati inscrierea la pensie, cu cel mult 12 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare.
2. Varsta standard de pensionare pentru dvs. este de 65 de ani.
3. In temeiul Legii nr.250/19.07.2007, aplicarea prevederilor art.167 indice 1 din Legea nr.19/2000 a fost prelungita pana la data de 31.03.2011.
4. Prin urmare, fata de aceste dispozitii legale, va precizam ca in prezent puteti solicita, in conditiile prevazute mai sus, inscrierea la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare, dar nu mai tarziu de 31.03.2011.
imi cer scuze , am tastat gresit, este vorba de 20 ani in grupa de munca II.
Poate beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu aprilie 2013, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu octombrie 2013, respectiv la implinirea varstei de 60 ani si 6 luni.