Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

sant nascut in 1956 am 35 ani pe cartea de munca din care 18 ani si si 6 luni in grupa 1 de munca la ce varsta ma pot pensiona
etaety, utilizator
1. Intrucat sunteti nascut in 1956, varsta dv. standard de pensionare este de 65 de ani, cu un stagiu complet de cotizare de 35 de ani.
2. Potrivit prevederilor art.167 indice 1 din Legea nr.19/2000, pentru activitatea desfasurata in grupa I de munca, puteti solicita inscrierea la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare la implinirea varstei de 55 ani, intrucat cei 18 de ani si 6 luni lucrati in grupa I de munca va dau dreptul sa solicitati inscrierea la pensie cu cel mult 10 ani si inaintea implinirii varstei standard de pensionare.
3. In temeiul Legii nr.250/19.07.2007, aplicarea prevederilor art.167 indice 1 din Legea nr.19/2000 a fost prelungita pana la data de 31.03.2011.
4. Prin urmare, fata de aceste dispozitii legale, puteti solicita, in conditiile prevazute mai sus, inscrierea la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare la implinirea varstei de 55 de ani, dar nu mai tarziu de 31.03.2011.
5. Nu ati precizat luna nasterii. Daca sunteti nascut dupa 31 martie ma tem ca nu mai puteti beneficia de prevederile de mai sus.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va puteti pensiona pentru Limita de varsta la orice data doriti dar nu mai tarziu de 31.03.2011