avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 856 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

sant nascut in 1956 am 35 ani pe cartea de munca din care 18 ani si si 6 luni in grupa 1 de munca la ce varsta ma pot pensiona
Ultima modificare: Marți, 29 Decembrie 2009
etaety, utilizator
Cel mai recent răspuns: Bruta , utilizator 08:59, 30 Decembrie 2009
1. Intrucat sunteti nascut in 1956, varsta dv. standard de pensionare este de 65 de ani, cu un stagiu complet de cotizare de 35 de ani.
2. Potrivit prevederilor art.167 indice 1 din Legea nr.19/2000, pentru activitatea desfasurata in grupa I de munca, puteti solicita inscrierea la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare la implinirea varstei de 55 ani, intrucat cei 18 de ani si 6 luni lucrati in grupa I de munca va dau dreptul sa solicitati inscrierea la pensie cu cel mult 10 ani si inaintea implinirii varstei standard de pensionare.
3. In temeiul Legii nr.250/19.07.2007, aplicarea prevederilor art.167 indice 1 din Legea nr.19/2000 a fost prelungita pana la data de 31.03.2011.
4. Prin urmare, fata de aceste dispozitii legale, puteti solicita, in conditiile prevazute mai sus, inscrierea la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare la implinirea varstei de 55 de ani, dar nu mai tarziu de 31.03.2011.
5. Nu ati precizat luna nasterii. Daca sunteti nascut dupa 31 martie ma tem ca nu mai puteti beneficia de prevederile de mai sus.
Ultima modificare: Marți, 29 Decembrie 2009
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va puteti pensiona pentru Limita de varsta la orice data doriti dar nu mai tarziu de 31.03.2011

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj&pensie anticipata dana_dan dana_dan buna ziua! 1. tatal meu a fost chemat la firma si pus sa semneze actele pt. somaj. V as ruga sa mi spuneti cum se calculeaza indemnizatia de somaj. 2. ... (vezi toată discuția)
Grupa i subteran kero kero Sunt femeie nascuta in 17/04/1955, cu o vechime de 33 ani din care 9 ani si 6 luni in grupa I de munca (subteran cu pondere de 75%/zi) cand ma pot pensiona, ... (vezi toată discuția)
Pensia anticipata partiala Dana Rotaru Dana Rotaru Buna ziua, Sunt nascuta in 10 mai 1956,iar pana la data de 21 mai 2009,cind s-a desfiintat firma la care lucram,am avut vechime in gr. I de munca,,de 30 ... (vezi toată discuția)