Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate face succesiunea direct pe numele noastre cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate face succesiunea direct pe numele noastre cu ce ne revine....... ...

Se poate face succesiunea direct pe numele noastre cu ce ne revine.......

Buna ziua! Parintii sunt decedati . Ne-a ramas de la ei un teren pe care este un imobil de 36m2. Mai am un frate. Conform intelegerii cu parintii si fratele am stabilit ca fratele sa ramana cu partea cu imobil si jumatate din teren, iar eu cu cealalta jumatate de teren fara imobil.

INTREBARE: Se poate face succesiunea direct pe numele noastre cu ce ne revine conform intelegerii fara sa ma ajungem sa cerem noi (dezlipirea) actul de Partaj?
Multumesc!
CAMGZN, utilizator
Buna ziua,

Daca v-ati inteles cu privire la succesiune, faceti iesirea din indiviziune la notar.
Mare minune sa gasiti notar care sa va faca asa, 2 in 1 certificatul de mostenitor. Legal este posibil.
Vedeti cum dezmembrati intai terenul acela, dificil.
Buna ziua

Nu.

Sunt 3 operatiuni distincte:
1. acceptarea calitatii de mostenitor. Nu se pot accepta numai parti din mostenire. O sa fiti declarati mostenitori, fiecare cu o cota parte de 1/2 atat din teren cat si din casa.
2. puteti mai departe dona fratelui. cota-parte a dvs din casa si atunci el va deveni proprietarul intregii case.
3. In legatura cu terenul, dvs veti mosteni 1/2 din teren, in cota-parte indiviza. Fratele la fel. Daca vreti sa ramaneti fiecare cu partea sa stabilita atunci trebuie sa iesiti din indiviziune. Se poate face tot la notar daca va intelegeti.
Cf. Lgeii notarilor publici, in cinheierea finala se vor mentiona si modul in care se stabileste indinderea dreptului fiecarui mostenitor si modul de imparteala. Certificatul d emostenitor se face cf. incheierii finale. Avem 113 alin. ultim.

Teoretic se poate, practic insa... pam-pam.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Speram ca mai facem si noi economie!!!
Manuela Rășină, administrator