avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Cultură generală povestea creionului
Discuție deschisă în Cultură generală

povestea creionului

Copilul isi privea bunicul scriind o scrisoare. La un moment dat, intreba:
- Scrii o poveste care ni s-a intamplat noua? Sau poate e o poveste despre mine?
Bunicul se opri din scris, zambi si-i spuse nepotului:
- E adevarat, scriu despre tine. Dar mai important decat cuvintele este creionul cu care scriu. Mi-ar placea sa fii ca el, cand vei fi mare.
Copilul privi creionul intrigat, fiindca nu vazuse nimic special la el.
- Dar e la fel ca toate creioanele pe care le-am vazut in viata mea!
- Totul depinde de felul cum privesti lucrurile. Exista cinci calitati la creion, pe care daca reusim sa le mentinem, vom fi totdeauna un om care traieste in buna pace
cu lumea.
Prima calitate: poti sa faci lucruri mari, dar sa nu uiti niciodata ca exista o Mana care ne conduce pasii. Pe aceasta mana o numim Dumnezeu si El ne conduce totdeauna
conform dorintei Lui.
A doua calitate: din cand in cand trebuie sa ma opresc din scris si sa folosesc ascutitoarea. Asta inseamna un pic de suferinta pentru creion, dar pana la urma va fi mai ascutit. Deci, sa stii sa suporti unele dureri, pentru ca ele te vor face mai bun.
A treia calitate: creionul ne da voie sa folosim guma pentru a sterge ce era gresit. Trebuie sa intelegi ca a corecta un lucru nu inseamna neaparat ceva rau, ceea ce
este neaparat este faptul ca ne mentinem pe drumul drept.
A patra calitate: la creion nu este important lemnul sau forma lui exterioara, ci mina de grafit din interior. Tot asa, ingrijeste-te de ce se intampla inlauntrul
tau.
Si, in sfarsit, a cincea calitate a creionului: lasa totdeauna o urma. Tot asa, sa stii ca tot ce faci in viata va lasa urme, astfel ca trebuie sa incerci sa fii
constient de fiecare fapta a ta.
Cel mai recent răspuns: luiza2008 , utilizator 18:33, 27 Februarie 2010
Interesanta poveste! =D>
O putem insa completa cu povestea aparitiei creionului.


In Roma antica, scribii (cei care stiau sa scrie) scriau pe papirus (o forma timpurie a hartiei) cu un varf subtire de metal facut la inceput din plumb. In 1565, neamtul-elvetian Conrad Gesner a fabricat primul instrument de scris. Un grafit a fost introdus intr-o bucata de lemn. Grafitul (carbon negru) a inceput sa fie folosit foarte mult dupa ce a fost descoperit un mare depozit de grafit in Anglia in 1564. Grafitul lasa un scris mai intunecat decat plumbul dar este atat de moale si de fragil, incat trebuie introdus intr-un suport de lemn. Asa s-a nascut creionul din lemn. In 1795 Nicholas Jacques Conte (un ofiter francez in armata lui Napoleon) a inventat o metoda noua de ardere a grafitului pisat amestecat cu un liant. Taria creionului depinde de cat lut pastreaza grafitul (lutul este folosit ca liant). Mijlocul unui creion inca se mai numeste "plumb", desi el este facut din grafit netoxic. Azi, fabricarea creioanelor inca are la baza principiul inventat de N. J. Conte.

Sursa:
[ link extern ] /
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Februarie 2010
luiza2008, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ordin 50/1990 mihaela_mastacan mihaela_mastacan Buna ziua, Va rog sa imi prezentati continutul art. 160 (3) din Anexa II la Ordinul 50/1990. Multumesc. (vezi toată discuția)
Adeverinta incadrare in munca anamariacelik anamariacelik vreau sa depun un dosar de pensionare.La casa de pensii pentru adeverinta tip pentru incadrare in grupa II imi cere sa \"copleteze actul administrativ emis de ... (vezi toată discuția)
Celebrul ordin 50 din 1990 blajdominica blajdominica :hammeSalutare! Cine ma ajuta si pe mine cu \"celebrul ordin 50 din 1990\". Ce spune ? #-oAm cautat peste tot , dar nu reusesc sa aflu ce contine. X-( Am ... (vezi toată discuția)