avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Mica recalculare a pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Mica recalculare a pensiei

Mica recalculare a pensiei
Bună ziua!
Aș dori să știu cum se calculează punctajul la “mica recalculare”:
a) se adaugă la punctajul existent punctele rezultate din valorificarea sporurilor nepermanente
sau
b) se recalculează întreg punctajul conform prevederilor Legii 360/2023, folosindu-se, spre exemplu, 0.5p în loc de 50% pntru cei cu grupa I de muncă, ceea ce ar însemna o nouă diminuare a pensiei?
Va mulțumesc anticipat!

Alte discuții în legătură

Noua formula de calcul din legea 360/2023 Marioni Marioni Buna ziua, As dori sa știu daca art.88 din legea 360/2023 se aplica si pentru persoanele care sunt deja pensionate la data intrării in vigoare a noii ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. un pensionar își va depune la casa de pensii adeverinta ... RUAndreea RUAndreea Bună ziua. Un pensionar își va depune la casa de pensii adeverinta cu venituri si perioadele suplimentare de contribuție pentru recalcularea pensiei, in ... (vezi toată discuția)
Sporuri nepermanente Rosca Marian Rosca Marian Buna dimineata, Daca am documentele depuse pentru \"mica recalculare\" a pensiei (acord global, premii etc), din ce data mi se va recalcula pensia? Multumesc ... (vezi toată discuția)