Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mosternire cu datorii !!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mosternire cu datorii !!

Buna ziua , in urma cu exact un an tatal meu a decedat ! Acesta a avut un credit in valoare de 8000 euro ! Mostenirea consta intrun teren intravila pe care este o casa batraneasca , mentionez ca sunt unic mostenitor ! As dori sa o vand si stiu ca trebuie sa achit datoria deoarece ACTIVUL este putin mai mare decat PASIVUl ! Astazi am avut o discutie cu banca si au spus ca este o datorie de 40300 ron ! Problema este ca ulterior nu au vrut sa mai imi ofere nici o informstie pana nu le duc certificatul de mostenitor si imi este frica sa nu puna dobanzi exorbitante deoarece creditul nu a mai fost achitat de peste 1 an si jumatate ! Intrebarea este cum as putea afla de datoria respectiva pana fac succesiunea sa vad daca acopera datoria catre banca ! Multumesc !
Alexx8686, utilizator
Buna ziua

Daca acceptati mostenirea, raspundeti si pentru datorii, dar numai in limita activului succesoral

Fara certificat de mostenitor sau dovada ca ati deschis successiunea, nici o banca nu va va da informatiile.

Articolul 1.114 Cod Civil
(2) Moștenitorii legali și legatarii universali sau cu titlu universal răspund pentru datoriile și sarcinile moștenirii numai cu bunurile din patrimoniul succesoral, proporțional cu cota fiecăruia.
Va multumesc pentru raspuns , stiam toate acele detalii , astazi initial mi au comunicat ca suma ar 40300 ron , dar trebuie sa diacute , resunand au spus ca nu mai pot sa imi ofere informatii , babuiesc ca si au dat seama ca sunt interesat sa dezbat vreo mostenire , diferenta este foarte mica de 4000 de euro daca as achita datoria , adica cu ce as as ramane eu si ma gandes. Dupa ce au certificatul de calitate sa nu invoce alta suma , atunci nu as mai dezbate succesiunea si as umbla degeaba ! Sper ca mam facut inteles ! Multumesc !!

BogdanGri a scris:

Buna ziua

Daca acceptati mostenirea, raspundeti si pentru datorii, dar numai in limita activului succesoral

Fara certificat de mostenitor sau dovada ca ati deschis successiunea, nici o banca nu va va da informatiile.

Articolul 1.114 Cod Civil
(2) Moștenitorii legali și legatarii universali sau cu titlu universal răspund pentru datoriile și sarcinile moștenirii numai cu bunurile din patrimoniul succesoral, proporțional cu cota fiecăruia.

Buna ziua

Timpul se scurge in defavoarea dvs, pentru ca dobanzile si penalitatile se aduna.

Banca nu poate inventa datorii. Ele decurg dintr-un contract cu clauze clare pe care, in calitate de mostenitor, il puteti cere. Deci nu va pot impune sume fictive ci numai sumele care sunt datorate conform contractului de credit.

Cu cat intarziati mai mult dezbaterea successiunii, cu atat dobanzile si penalitatile vor fi mai mari. Si daca azi aveti sansa, dupa cum ati spus, sa mai luati 4000 eur, peste cateva luni e posibil sa nu mai ramaneti cu nimic.

Eventual incercati sa mergeti fizic la banca. Fata-in-fata multi sunt mai deschisi si dispusi sa te ajute.