Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pârâtul în procesul de divorț
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pârâtul în procesul de divorț

Bună ziua, vreau să vă rog să-mi spuneți dacă pârâtul intr-un proces de divorț poate să explice in instanță cum au stat lucrurile sau poate să facă asta doar prin întâmpinare? Întreb asta pt ca in întâmpinare nu scri decât câteva cuvinte dar poate vrei sa explici mai multe fapte. Multumesc.
Mai multe fapte le explicati in intampinare si le probati conform legii, daca vreti sa se ia in considerare sau eventual sa formulati si dvs - la randul dvs - o cerere reconventionala prin care sa ridicati pretentii proprii fata de cererea reclamantului.

In sedinta publica din pacate timpul este unul extrem de limitat pentru explicat pe larg si oricum nu de povesti e vorba, ci strict la obiect cu evidentierea faptelor care duc la aprecierea temeiniciei cererii si sunt concludente.

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Mai multe fapte le explicati in intampinare si le probati conform legii, daca vreti sa se ia in considerare sau eventual sa formulati si dvs - la randul dvs - o cerere reconventionala prin care sa ridicati pretentii proprii fata de cererea reclamantului.

In sedinta publica din pacate timpul este unul extrem de limitat pentru explicat pe larg si oricum nu de povesti e vorba, ci strict la obiect cu evidentierea faptelor care duc la aprecierea temeiniciei cererii si sunt concludente.

Și dacă am depus întâmpinare o pot anula sa depun alta?
Puteți scrie n memorii/concluzii scrise în care puteți preciza varianta dvs.Oricum nu conteaza, divortul se va pronunța în cele din urma indiferent de povestea dvs .,acordul dvs sau lipsa acestuia etc.Daca procesul avea o miza copii minori/custodie/domiciliul minorilor trebuia sa va angajați av dacă este o problema de cine are sau nu dreptate sau a cui e culpa(ambiții personale)puteți face experiente pe dvs reprezentându-l va singur..