Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... In Legea 296/2023 la art XVIII ,alin.(2) \"Personalul ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

In Legea 296/2023 la art XVIII ,alin.(2) "Personalul încadrat ...

In Legea 296/2023 la art XVIII ,alin.(2) "Personalul încadrat în funcția publică de șef birou beneficiază de toate drepturile legale odată cu eliberarea din funcția publică, inclusiv prin ocuparea, în condițiile legii, a unei funcții publice de conducere ierarhic superioare corespunzătoare vechimii, studiilor de specialitate sau a unei funcții publice de execuție vacante corespunzătoare vechimii, studiilor de specialitate de comun acord cu conducerea entității publice din care face parte. Dacă nu există o funcție publică vacantă corespunzătoare, postul ocupat de acesta se transformă în funcție publică de execuție care corespunde studiilor de specialitate și vechimii în specialitatea funcționarului public de conducere, de regulă, la nivelul structurii de organizare din care a făcut parte acesta."
In teza I, adjectivul "vacante" din prima fraza se refera la ambele funcții, unei funcții publice ierarhic superioare de conducere si unei funcții publice de execuție, (adjectivul fiind folosit la plural, respectiv " vacante" si nu la singular "vacantă") sau doar la functia publica de executie?
In opinia mea, se refera la amandoua.