avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Poți să devii independentă la 17 ani să nu fii în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Poți să devii independentă la 17 ani să nu fii în tutela ...

Poți să devii independentă la 17 ani să nu fii în tutela la nimeni,gen să am grijă singură de mine?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 21:30, 2 Octombrie 2024
Dar ți-e atât de greu să aștepți să împlinești 18 ani`?!
Acum ești minoră fără drepturile de care se bucură majorii, ești sub tutelă, și nu ai capacitatea de exercițiu.
Ultima modificare: Luni, 30 Septembrie 2024
Dapix, utilizator
Buna ziua

Se poate. Cu acordul instantei de tutela pentru motive intemeiate. Se cheama capacitate de exercitiu anticipata.

Numai ca procesul dureaza, trebuie ascultati atat minorul cat si parintii sau tutorii legali.

In afara de casatorie, sansele sa obtineti asta sunt mici, mai ales daca parintii se opun.
Pe lângă cele menționate anterior procesul ar dura cu mult după împlinirea majoratului asa ca nu îți rămâne decât sa mai aștepți puțin..
Dar spre exemplu dacă eu am un loc stabil de muncă,și nu vreau ca tutela să îmi poarte griji în afară de școală și atit îi posibil?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Pe lângă cele menționate anterior procesul ar dura cu mult după împlinirea majoratului asa ca nu îți rămâne decât sa mai aștepți puțin..

Depinde care este motivul dv., eu una nu vad temeiuri din ce ati scris. Si daca ar fi, procesul ar dura mai mult de un an, in principiu. V-a mai zis colegul asta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Emanciparea minorului Costache Ana Costache Ana In ce consta emanciparea minorului și cum o poate obține acesta atunci când face parte dintr-o familie toxica? (vezi toată discuția)
Pot declara la politie ca raspund eu de faptele mele fiind minor? Marian_cnh Marian_cnh Buna,am 16 ani si vrea sa stiu daca exista o cale de a declara la politie ca raspund eu de faptele mele ? Ca sa nu mai raspunda parintii de mine dar in ... (vezi toată discuția)
Emancipare minor Elena123456ely Elena123456ely Am auzit despre o lege din Codul Civil care suna cam asa : \"Pentru motive temeinice, instanţa de tutelă poate recunoaşte minorului care a împlinit vârsta ... (vezi toată discuția)