Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... In cazul unei pensii de urmas a unei persoane cu grad ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

In cazul unei pensii de urmas a unei persoane cu grad de invaliditate ...

Incazul unei pensii de urmas a unei persoane cu grad de invaliditate 1, nevazatoare si grad grav de handicap, cu insotitor, este normal ca ea sa aleaga intre indemnizatia de insotitor de la handicap si cea de la pensia de urmas? Si daca da, care are cuantumul mai mare?
Da, legea ii da acest drept sa opteze intre a avea un asistent personal, sau a beneficia de o indemnizatie de insotitor.

Dar poate CUMULA pensia de urmas cu indemnizatia de insotitor.
Nu trebuie sa aleaga intre acestea doua.

Indemnizația de însoțitor:
Adultul cu handicap vizual grav poate alege între a avea un asistent personal sau a primi indemnizație de însoțitor.
Legea 448/2006 -Art 42 (1)
Dapix, utilizator

Dapix a scris:

Da, legea ii da acest drept sa opteze intre a avea un asistent personal, sau a beneficia de o indemnizatie de insotitor.

Dar poate CUMULA pensia de urmas cu indemnizatia de insotitor.
Nu trebuie sa aleaga intre acestea doua.

Indemnizația de însoțitor:
Adultul cu handicap vizual grav poate alege între a avea un asistent personal sau a primi indemnizație de însoțitor.
Legea 448/2006 -Art 42 (1)

Intrebarea era daca legea ii permite sa ia indemnizatie de insotitor de la handicap si,in acelasi timp,indemnizatia de insotitor,de la pensia de urmas,avand gradul 1 la ambele ?
NU. Categoric NU poate lua 2 indemnizații de însoțitor.
Trebuie să aleagă una din cele 2 variante.
Multumesc pt raspunsuri. E vorba de o persoana adulta cu probleme psihice si mai nou ,nevazatoare,care are nevoie de supraveghere permanenta. Un asistent personal angajat lucreaza 8 ore,fara weekend,restul pana la 24 ore???
Responsabilitatea - atat morala , dar si legala - de a ajuta un membru de familie ajuns in nevoie , revine familiei : sot , copii , nepoti , frati … Statul nu preia asupra lui aceasta responsabilitate , doar ajuta … Substantial , as zice …
CHKa, utilizator