avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... In cazul unei pensii de urmas a unei persoane cu grad ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

In cazul unei pensii de urmas a unei persoane cu grad de invaliditate ...

Incazul unei pensii de urmas a unei persoane cu grad de invaliditate 1, nevazatoare si grad grav de handicap, cu insotitor, este normal ca ea sa aleaga intre indemnizatia de insotitor de la handicap si cea de la pensia de urmas? Si daca da, care are cuantumul mai mare?
Cel mai recent răspuns: CHKa , utilizator 14:08, 2 Octombrie 2024
Da, legea ii da acest drept sa opteze intre a avea un asistent personal, sau a beneficia de o indemnizatie de insotitor.

Dar poate CUMULA pensia de urmas cu indemnizatia de insotitor.
Nu trebuie sa aleaga intre acestea doua.

Indemnizația de însoțitor:
Adultul cu handicap vizual grav poate alege între a avea un asistent personal sau a primi indemnizație de însoțitor.
Legea 448/2006 -Art 42 (1)
Ultima modificare: Marți, 1 Octombrie 2024
Dapix, utilizator


Dapix a scris:

Da, legea ii da acest drept sa opteze intre a avea un asistent personal, sau a beneficia de o indemnizatie de insotitor.

Dar poate CUMULA pensia de urmas cu indemnizatia de insotitor.
Nu trebuie sa aleaga intre acestea doua.

Indemnizația de însoțitor:
Adultul cu handicap vizual grav poate alege între a avea un asistent personal sau a primi indemnizație de însoțitor.
Legea 448/2006 -Art 42 (1)

Intrebarea era daca legea ii permite sa ia indemnizatie de insotitor de la handicap si,in acelasi timp,indemnizatia de insotitor,de la pensia de urmas,avand gradul 1 la ambele ?
NU. Categoric NU poate lua 2 indemnizații de însoțitor.
Trebuie să aleagă una din cele 2 variante.
Multumesc pt raspunsuri. E vorba de o persoana adulta cu probleme psihice si mai nou ,nevazatoare,care are nevoie de supraveghere permanenta. Un asistent personal angajat lucreaza 8 ore,fara weekend,restul pana la 24 ore???
Responsabilitatea - atat morala , dar si legala - de a ajuta un membru de familie ajuns in nevoie , revine familiei : sot , copii , nepoti , frati … Statul nu preia asupra lui aceasta responsabilitate , doar ajuta … Substantial , as zice …
Ultima modificare: Miercuri, 2 Octombrie 2024
CHKa, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, anul trecut am intrebat la dgaspc maramures si la ... andrada.n. andrada.n. Buna ziua, Anul trecut am intrebat la DGASPC Maramures si la Asociatia de nevazatori Baia Mare daca inteleg bine ca cei care sunt incadrati in grad de ... (vezi toată discuția)
Drepturile persoanei cu handicap vizual grav eagle_free eagle_free As dori sa stiu si eu in legatura cu drepturile unei persoane cu handicap grav vis-a-vis de Legea nr. 448/2006. Legea nr. 448/2006 prevede ca: Art. 42. - ... (vezi toată discuția)
Care este diferenta intre asistent personal si insotitor? karmyna karmyna mama mea a primit recent(dupa doua luni de depunere al dosarului), certificatul de handicap grav grad 1 cu asistent personal. ma intereseaza care este ... (vezi toată discuția)