Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, vreau să cumpăr o casă la țară cu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, vreau să cumpăr o casă la țară cu teren pe care ...

Bună ziua, vreau să cumpăr o casă la țară cu teren pe care proprietarul a făcut un contract cu o companie de telefonie mobilă și a instalat antena GSM. Antena este instalată fără acordul vecinilor. Întrebarea mea este, dacă cumpăr proprietatea, pot anula contractul și să cer demolarea antenei? Menționez că cel puțin un vecin dorește același lucru.
Vedeti contractul cu un avocat. Nu e chiar simplu.
Buna ziua

Legea 159/2016 privind regimul infrastructurii fizice a rețelelor de comunicații electronice, precum și pentru stabilirea unor măsuri pentru reducerea costului instalării rețelelor de comunicații electronice reglementeaza accesul pe proprietatea publică sau privată în vederea construirii, instalării, întreținerii, înlocuirii ori mutării rețelelor de comunicații electronice sau a elementelor de infrastructură fizică necesare susținerii acestora

Nu e nevoie de acordul vecinilor.

Puteti evident sa incercati rezilierea contractului (amiabila sau pe calea instantei) insa luati in calcul ca sansele sunt minime. Deci cumparati proprietatea respectiva luand in calcul ca cel mai probabil antena respectiva va ramane acolo.

Un avocat se poate uita pe contractul cu firma de telefonie si sa va spuna mai bine ce sanse aveti.