Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am doi copii, un baiat si o fata. Baiatul are doi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am doi copii, un baiat si o fata. Baiatul are doi copii.. Vreau ...

Am doi copii, un baiat si o fata. Baiatul are doi copii.. Vreau sa fac un testament. Celor doi nepoti le las casa si fetei un apartament.. Dupa decesul meu ei vor mai fi obligati sa dezabata succesiunea?. Casa este pe numele meu, apartamentul este pe numele meu si al sotiei. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Vor dezbate succesiunea testamentara, nu legala. Aveti grija sa respectati rezerva copiilor.
Dar de ce nu le dați ce aveți se dat, acum, din timpul vieții, printr-un contract? Astfel, nu va mai fi necesara dezbaterea succesiunii.
Dacă lăsați testament, moștenirea va trebui dezbătută oricum. Testamentul nu este act de proprietate.