Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inchiderea balconului necesita proiect, autorizatie?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inchiderea balconului necesita proiect, autorizatie?

Buna ziua,
Pentru a inchide balconul la un apartament dintr-un bloc nou, este necesara autorizatie de constructie? Trebuie realizat si autorizat un proiect? Sau este suficienta respectarea normelor de design impuse de asociatie?
Acum aproximativ doi ani cand au fost stabilite regulile de design, aparea scris si ca e necesara autorizatie de constructie, dar acum am auzit ca la constructii de mica anvergura, cum ar fi inchiderea balcoanelor nu ar mai fi necesar proiect si autorizatie.
Multumesc!
Buna ziua

Nu este nevoie de autorizatie, insa trebuie trimisa o notificare catre primarie.

Art 302 din Codul amenajării teritoriului, urbanismului și construcțiilor.

[ link extern ]
Va multumesc pentru raspuns! Inteleg ca e art 302 B) 4 închiderea în mod unitar
a logiilor și balcoanelor în apartamente locuințe colective;
Daca inchiderea se realizeaza cu geamuri glisante, nu cu termopan sau cornier, nu folosind o structura permanent inchisa, atunci se mai considera "inchidere in mod unitar"? Tot trebuie notificare?
Buna ziua,
Acest cod al amenajarii teritoriului a intrat deja in vigoare sau va intra la o anumita data, sa mai aman inchiderea?
Va multumesc!
aelemarac, utilizator
NU este inca in vigoare, la anul intra. Daca nu se amana.