Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna.Va rog foarte frumos.Asi dori sa adjudec o cota ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna.Va rog foarte frumos.Asi dori sa adjudec o cota parte majoritara ...

Buna.Va rog foarte frumos.Asi dori sa adjudec o cota parte majoritara de 29/32 dintr-un imobil la o licitație publică.Ce drepturi am? Se poate face indiviziune dacă partea minoritară nu dorește să ajungă la un acord amiabil.Mulțumesc anticipat.
Buna ziua

O sa aveti dreptul la 29/32 din imobil.

Mai departe, daca cealalta parte nu doreste o intelegere amiabila va trebui sa ajungeti in instanta pt partaj.

Taxa de timbru pt partaj e 3% din valoarea intregului imobil. Asta pe langa restul costurilor cu evaluarea, avocatul etc...

Deci luati in calcul si asta inainte de a cumpara.