Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ajutooor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ajutooor

Bună ziua, în urma unui concubinaj tatăl mei a lăsat un testament parțial doar pe un auto nou cumpărat prin împrumut bancar în 2022. În 2024 în mai a făcut refinanțare, el suferea de o insuficienta cardiaca iar în luna septembrie a decedat eu ca și moștenitor rămân cu ratele deoarece în momentul refinanțării el nu a stipulat ca are probleme cu inima, iar concubina a luat mașina și a plecat ce pot face în acest moment ca suma este destul de mare și nu am resurse sa o acopar
Ioneladenissimona, utilizator
Buna ziua!

Ati avea posibilitatea sa renuntati expres la mostenire in fata unui notar, in cazul in care nu aveti interes sa o acceptati si tatal dumneavoastra nu a avut alte bunuri mobile/imobile pe numele sau.
Bună ziua există un apartament al părinților mei, și ju știu cum sa fac.

Alina-Andreea Plugaru a scris:

Buna ziua!

Ati avea posibilitatea sa renuntati expres la mostenire in fata unui notar, in cazul in care nu aveti interes sa o acceptati si tatal dumneavoastra nu a avut alte bunuri mobile/imobile pe numele sau.