Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Buna ziua! Referitor la uniforma scolara in scoala ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Buna ziua! Referitor la uniforma scolara in scoala publica, as ...

Buna ziua! Referitor la uniforma scolara in scoala publica, as dori sa stiu daca scoala are dreptul sa impuina exclusiv 2 culori si obligatoriu alb in sus si negru in jos in codul vestimentar al elevilor si sa-i ameninte cu scaderea notei la purtare daca nu se conformeaza? Mentionez ca nu este vorba de decenta ci de o exagerare cu aceasta regula. Exista parghii legale de a contracara acest abuz?
Buna ziua!
Regulamentul intern al scolii poate prevede o anumita tinuta pentru elevi.Majoritatea scolilor au acelasi gen de tinuta cum ati descris dvs.Eu personal nu vad nimic rau in asta.Daca aveti nemultumiri trimiteti sesizare la inspectoratul judetean al invatamantului sau la ministerul invatamantului.Gasiti date de contact pe site-urile lor.