Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna fortat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna fortat

Buna ziua,
La firma unde sunt angajat se organizeaza o petrecere, seara, in afara orelor de munca(programul meu fiind de la 8 la 16) și cu toate acestea, cei care nu vor sa participe sunt obligati sa isi ia o zi de concediu, pe motiv ca doamnele care s-au ocupat sa organizeze evenimentul "s-au trudit"; cei care participa vor fi pontati cu zi normala de lucru; precizez ca toate activitatea firmei in ziua respectiva v-a fi oprita.
Este legal sa ma oblige sa imi iau o zi de concediu de odihna pentru ca nu vreau sa particip la petrecere?

Nu este legal sa va oblige sa va luati o zi de concediu de odihna pentru ca nu doriti sa participati la petrecere.